JAKUBY W ZGORZELCU 24.08.2019

Zgorzelec/Goerlitz to miasto położone na Gónych Łużycach nad rzeką Nysą będącą naturalną granicą Polski z naszym niemieckim sąsiadem. Celowo piszę jedno, chociaż administracyjnie to dwa odrębne organizmy. Jednak dziś coraz mocniej już łączą się w jedną całość i warto je turystycznie odwiedzić. Goerlitz już dawno odkryli najwybitniejsi filmowcy z całego świata i nakręconych zostało tutaj wiele znanych filmów. Wystarczy wymienić takie tytuły jak “Bękarty Wojny” czy “W 80 dni dookoła świata”. Wszystko to dzięki temu, że Stare Miasto w Goerlitz zachowało swój dawny naturalny stan , a to stwarza doskonałe plenery do kręcenia filmów mający akcję w historycznych czasach. Warto te “plenery” zobaczyć na własne oczy.

Będąc Goerlitz trzeba koniecznie wejść do protestanckiego kościoła św. Piotra i Pawła, w którym znajdują się Organy Słoneczne autorstwa Eugenio Caspariniego. Na Dolnym Rynku oprócz malowniczych kamieniczek zobaczymy zachowane dawne średniowieczne pomieszczenie sklepowe, obejrzymy fontannę Neptuna i przekonamy się jak działa “Łuk Szeptów”. Ciekawą atrakcją jest udostępniany do zwiedzania browar Landskron. Piwo które w nim się warzy kupimy w różnych odmianach w okolicznych restauracjach i sklepach. Ciekawostką jest to, że w tym browarze piwo leżakuje w otwartych kadziach. Same budynki browaru pochodzą z XIX wieku, stanowią zabytek i były również plenerem dla wielu kręconych tu filmów. Na pamiątkę jednego z nich jedna z ulic na terenie browaru nosi nazwę Jackiego Chana.

Sama okolica miasta jest również niezwykle interesująca. Wybijająca się spośród krajobrazu góra nosi nazwę Landskrone, po polsku siodło. To dawny wulkan, a w zasadzie komin wulkaniczny. Można wspiąć się na jego szczyt. Obecnie znajduje się tam hotel i restauracja. Wybrać, szczególnie kiedy jest ciepło, możemy się też nad Berzdorfer See – sztuczne jezioro w byłej kopalni węgla brunatnego. Mieszkańcy okolicznych miejscowości przez lata musieli oglądać widok księżycowego, kopalnianego krajobrazu. W końcu otrzymali nagrodę, bo dziś mieszkają nad przepięknym jeziorem. Atrakcji dla turystów jest tu zresztą dużo więcej.

Chciałbym na koniec napisać jeszcze kilka zdań o wydarzeniach, które już nie długo w Zgorzelcu/Goerlitz będą miały miejsce. Cyklicznie w ostatni weekend sierpnia odbywają się równolegle dwie imprezy. Pierwsza z nich to tak zwane Jakuby. To duże wydarzenie zarówno kulturalne jak i rozrywkowe. Jakuby swoje miejsce znalazły na Przedmieściu Nyskim – najstarszej części polskiego Zgorzelca. Na tym festynie każdy znajdzie dla siebie jakąś atrakcję. Historyczne pokazy zainteresują nie tylko miłośników tej nauki. Na odwiedzających czekać będą różne warsztaty, na ulicy wystąpią artyści. Nie zabraknie spektakli dla dzieci i dorosłych. W tym samym czasie po niemieckiej stronie organizowane jest święto tamtejszego Starego Miasta. Nazywa się ono Altstadfest, czyli festyn starego miasta i należy do najważniejszych imprez odbywających się w Saksonii. Tu również znajdziemy mnóstwo pokazów, występów i straganów z wyśmienitym jedzeniem i piciem. Na obie imprezy ściągają tłumy turystów nie tylko z Polski i Niemiec. My jako Intertrans Podróże zapraszamy na wycieczkę do Zgorzelca i Goerlitz, a jednocześnie do udziału w obu imprezach w sobotę 24 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *