Jak spakować się w bagaż podręczny?

Uwielbiasz podróżować ale sen z powiek spędza ci myśl o spakowaniu się? Budzisz się w środku nocy z przerażeniem uświadamiając sobie, że nie masz pojęcia jak zmieścisz wszystko w tej malutkiej walizce/plecaku? Nie panikuj!

Prawda jest taka, że połowa rzeczy, które chcesz spakować do swojej walizki będą ci zupełnie nieprzydatne i ani razu ich nie użyjesz. Zastanawiasz się czy spakować tę czwartą sukienkę, bo nie możesz się zdecydować i każda wydaje ci się równie ładna? Nie oszukujmy się –  nie będziesz miała czasu, żeby założyć ją podczas tego tygodniowego urlopu.

Jaki bagaż możesz zabrać do samolotu?

Tanie linie lotnicze od pewnego czasu zmniejszyły limit bagażu podręcznego i jedynym co możesz wziąć ze sobą bez opłat jest walizka lub plecak o wymiarach:

W przypadku lotów firmy Ryanair 40x20x25 (wysokość/grubość/szerokość) i 40x30x20 w przypadku lotów Wizzair. Nie ma co się oszukiwać, jest to bagaż wielkości damskiej torebki lub 20 litrowego plecaka do szkoły, więc bardzo trudno byłoby się zmieścić na więcej niż 2 dni.

Najlepszą opcją do wyboru w tym przypadku jest wykupienie ‘priority boarding’ czyli tzw. wejścia na pokład z pierwszeństwem, które umożliwia nam zabranie bagażu o wielkości 55x40x23 (Wizzair) i 55x40x25. W zależności od trasy kosztować nas to będzie około 5-10 euro. Taka wielkość bagażu pozwoli nam na spokojne wyjechanie na tygodniowy urlop a nawet na miesiąc – wszystko zależy od tego jak rozplanujemy nasze pakowanie.

No więc odpowiedzmy w końcu na pytanie – jak się spakować? Torba czy plecak?

Dużo zależy od tego w jaki region świata się wybieracie albo jaka będzie pogoda, ale nie zapominajcie – prawie wszędzie będziecie mieli możliwość skorzystania z pralki chociaż raz na jakiś czas. Naprawdę nie jest wam potrzebne pół szafy a potem taszczenie ze sobą po brzegi wypchanej walizki lub co gorzej kilkunastokilogramowego plecaka obciążającego wasze barki.

1, Zdecydowanie plecak lub miękka torba są bezpieczniejszymi wyborami, ponieważ możemy je zminimalizować i odpowiednio pomniejszyć przy kontroli bagażu, tak aby zmieściła się w w specjalnym boxie na lotnisku. Z doświadczenia – torby i plecaki sprawdzane są bardzo rzadko, nawet takie, które mają większe wymiary zostają potraktowane z przymrużeniem oka, ponieważ da się je skompresować. Wady? Musimy nosić je na plecach/ramieniu, walizka na pewno jest wygodniejszą opcją.

2. W bagażu podręcznym możecie przewieźć płyny o maksymalnej pojemności 100 ml, łącznie mogą wynosić 1l. Zastanówcie się jednak czy naprawdę potrzebujecie tego wszystkiego – taka zapełniona kosmetyczka, zajmuje dużą część bagażu a wszystko to możecie kupić w sklepach na miejscu gdzie jesteście. Nie ma powodu brać wszystkich możliwych kosmetyków jakie may w domu – w końcu jedziecie na wakacje, w podróż, gdzie zapewne nie będziecie malować się każdego dnia i wcierać w siebie wszystkich możliwych specyfików.

3. Warto założyć na siebie najcięższe rzeczy – długie spodnie, płaszcz czy kurtkę, buty zajmujące najwięcej miejsca, bluzę czy polar.

4. Nie bierzmy nie wiadomo jakiej ilości bielizny – najlepiej wybrać kilka par szybkoschnącej. Zapomnijmy też o wielkim, puszystym ręczniku – po pierwsze w większości hoteli, będziecie mieli do nich dostęp a jeśli nie, to weźcie ze sobą cienki ręcznik z mikrofibry, które zajmuje bardzo mało miejsca i jest dostępny w wielu sklepach, np. Decathlon za grosze. Schnie w oka mgnieniu i jest bardzo komfortowy.

5. Bardzo ważna rzeczą jest metoda i sposób pakowania. Z doświadczenia polecić można pakowanie ubrań w woreczki próżniowe, które przyczyniają się do zmniejszenia objętości twojej odzieży. Możecie odessać z nich powietrze i znacznie zminimalizować wielkość bagażu. Ważne jest to, w jaki sposób składacie ubrania – znacznie mniej miejsca zajmą, jeśli zwiniecie je w rulon, zamiast kłaść na płasko. Wykorzystajcie też każda wolną przestrzeń w walizce czy też plecaku, tak aby nie powstawały niepotrzebne wolne szczeliny, w które moglibyście jeszcze coś wcisnąć. Do butów można pochować skarpetki, czy inne małe rzeczy, zagospodarować przestrzenie tak, aby wykorzystać je w stu procentach.

Pakowanie się w bagaż podręczny nie jest takie straszne, jak niektórym mogłoby się wydawać. Pamiętajcie jednak o złotej zasadzie – że w tym przypadku lepiej wziąć mniej rzeczy i spać spokojnie, że bez problemu przejdziecie kontrolę wymiarów, aniżeli wziąć za dużo. W miejscach, do których jedziecie zawsze znajdzie się jakiś sklep, w którym możecie dokupić odzież, bieliznę czy środki czystości, jeśli naprawdę będzie wam niezbędna.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.