Czarnogóra – rajskie bałkańskie krajobrazy

A może by tak na tajemnicze Bałkany…? Region ten od paru lat przeżywa swój najlepszy okres rozkwitu i staje się coraz bardziej popularny. Warto odwiedzić go jeszcze przed okresem, kiedy bombardowany jest przez niezliczoną liczbę turystów.

Miejscem niezwykłym, ciekawym i tajemniczym jest Czarnogóra. To małe państwo o o powierzchni zaledwie 13 tysięcy kilometrów kwadratowych, którego populacja nie przekracza populacji Wrocławia. Na tym niewielkim obszarze znajduje się jednak wiele niesamowitych miejsc do zobaczenia!

Czarnogóra od pewnego czasu coraz chętniej odwiedzana jest przez turystów, również Polaków, z pewnością w dużej mierze przez to, że od pewnego czasu upolować można bezpośrednie tanie loty do Podgoricy – stolicy kraju. Przeloty oferowane są przez linię Wizzair i dostać się możemy tam z Katowic bądź Warszawy.

Czarnogóra nie znajduje się w UE, jednak możemy przebywać tam spokojnie przez 30 dni, wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Czarnogóra to miasto pełne przepięknych widoków, natury, plaż, zabytków, bałkańskich rytmów i klimatów!

Niesamowite widoki podczas poruszania się po kraju same w sobie powinny być argumentem do przyjazdu do Czarnogóry.

Podgorica – nietypowa stolica

Podgorica często nazywana jest niechlubnym mianem najbrzydszej stolicy Europy, miejscem, którego nie pokochamy i o którym można by mówić sporo kawałów, na miarę tych o Sosnowcu czy Radomiu, które tak często nie wiadomo czemu pojawiają się w ustach Polaków. Podgorica to miejsce, które zatrzymało się w czasach komunizmu i nie wygląda jakby miało posunąć się do przodu. Pełno blokowisk, ludzi ubranych w dresach, zero zasad ruchu drogowego, bardzo ciężko o jakiekolwiek miejsce, które moglibyśmy nazwać mianem ładnego, ale kiedy w końcu nam się powiedzie, to gwarantuje, że na pewno docenimy ten nietypowy obraz na naszej drodze! Podgorica to miejsce, do którego warto dotrzeć tylko przy okazji, jeżeli akurat tam lądujemy, ale na pewno warto zobaczyć zatrzymany czas na własne oczy.

 

Prawdziwa bajka zaczyna się na wybrzeżu Czarnogóry… Miejsca, do którego udają się wszyscy przyjeżdzający. Budva, Kotor, Ulcinj, Herceg Novi. Piękno natury, jakie na nas czeka zachwyci najwybredniejszych koneserów przyrody.

Kotor – największa i najwspanialsza atrakcja Czarnogóry

Miasto położone w Zatoce Kotorskiej, ze trzech stron otoczone masywami górskimi. Kiedyś część, Cesarstwa Bizantyjskiego, za czasów Justyniana Wielkiego wzniesiono fortecę powyżej miasta. W póżniejszych wiekach wybudowano tam system murów miejskich i obronnych. Kotor to średniowieczna perełka Czarnogóry, miejsce, w którym zachowało się najwięcej zabytków i które czaruje swoim wyglądem. Przepiękna starówka, mury miejskie i fosa. Koniecznie musicie udać się na wspinaczkę na mury miejskie a konkretnie na Twierdzę św. Jana.  Ciężka wspinaczka zostanie nam sowicie wynagordzona. Widok stamtąd jest nieziemski i nie możecie go ominąć! Zresztą, zobaczcie sami.

 

Budva – piękna, imprezowa dusza kraju

Budva to typowo turystyczne miejsce, pełne dobrych knajp, pubów i z bogatym życiem nocnym. Riviera Budvańska to najczęściej wybierana część Czarnogóry. Piękne plaże, bogata liczba atrakcji i zaplecze kulturalne. Wrażenie robi Stare Miasto, trochę zbliżone do tego, które zobaczyć możemy w Kotorze. Zamknięta starówka robi niesamowite wrażenie. Wąskie uliczki, kameralny, tajemniczy klimat – to coś po co do Budvy przyjeżdza wielu turystów. Jeżeli lubimy imprezy i rozrywkowe spędzanie wolnego czasu, to będzie to miejsce idealne dla nas, jeżeli wolimy jednak kameralny klimat, to bardziej urzekną nas kameralne części kraju. Budva ma piękne plaże, na które warto zajrzeć. Coś czego na pewno nie możemy pominąć, znajdując się w jej okolicy, to wycieczka do Sveti Stefan.

 

Sveti Stefan – wyspa-hotel

To miejsce to mini-miasteczko, jedna z największych wizytówek Czarnogóry. Dawniej wioska rybacka, dzisiaj całe miasto zostało zamknięte i zaaranżowane pod eksluzywny, niezwykle drogi kompleks wypoczynkowy, gdzie na nocleg mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Do środka wejść nie możemy, ale sam widok na to niezwykłe, małe miasteczko jest niesamowity. Warto wybrać się tam na plażowanie – znajdują się tam płatne plaże oraz jedna bezpłatna. Rajski kolor wody, piękne widoki, poczucie, że jesteśmy w bardzo niezwykłym miejscu, chyba jedynym takim!

Ulcinj – na granicy Czarnogóry i Albanii

Ulcinj to miasteczko na południu wybrzeża, znajdujące się pod koniec kraju i blisko granicy z Albanią. Różni się od wcześniej wymienionych miejsc – posiada zupełnie inny klimat, podobny już trochę do albańskich. Jest to dość dziwne i specyficzne miejsce. Pełen gwaru, starych aut, głośnych ludzi. Miejsce opanowane już bardziej przez temperamentnych Albańczyków, znajdujące się na pograniczu dwóch kultur. Pokazy uliczne, grajkowie, artyści, bałkańska muzyka. To głośne miasto, ze specyficznym stylem, w którym możemy posmakować trochę Albańskiego stylu bycia.

 

Czarnogóra to ciekawy, oryginalny kierunek. Warto wybrać się tam, póki ceny nie przyprawiają jeszcze o zawrót głowy i póki państwo to nie jest popularne aż tak jak Chorwackie wybrzeże masowo oblegane przez naszych rodaków. To ciekawa mieszanka kultur, zetknięcie się z bałkańskim stylem życia. To miejsce z niesamowitą naturą, pięknymi plażami i świetnie zachowanymi zabytkami, które warto odwiedzić.

 

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.