Meteory – ósmy grecki cud świata

Kiedy większość z was myśli o Grecji i ciekawych turystycznie miejscach, pewnie pierwsze co przychodzi  Wam na myśl to Ateny i piękne greckie wyspy – Zakynthos, Kreta, Korfu…

Niewielu wie, że tylko pięć godzin drogi autem lub pociągiem z greckiej stolicy, dzieli was od najbardziej magicznego miejsca w Grecji i jednego z najwspanialszych na świecie, nazywanego przez wielu ósmym cudem świata.

Meteory to miejsce obok którego nikt z was nie przejdzie obojętnie, kiedy zdecyduje się już je odwiedzić. To miejsce, którego nie można wymazać z pamięci, do którego się wraca, które zakorzenia się w naszych wspomnieniach bardzo mocno i sprawia, że znów chcemy tam wrócić i zobaczyć to na własne oczy jeszcze raz.

Czym tak właściwie są Meteory?  Z definicji Meteory ( z gr. metéoros – wzniesiony w górę, będący wysoko w powietrzu) – masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m.

Nic odkrywczego, można by rzec po takiej definicji, ale sprawa znacząco zmienia się, kiedy dodamy, że na skałach tych umieszczone są prawosławne klasztory, przez co naprawdę wygląda to niesamowicie i niepowtarzalnie. Jak to klasztory? Na skałach? Na skałach umieszczonych tak naprawdę w powietrzu? Umieszczone pomiędzy niebem a ziemią? Ano tak to. Nie znajdziecie na ziemi drugiego podobnego miejsca. Tylko tu możecie zoabczyć klasztory w chmurach!

Meteory  to zjawisko niezwykłe. W X wieku skały były schronieniem dla pustelników, którzy osiedlali się tam w płytkich jaskiniach i grotach. W XIV wieku powstał tu pierwszy klasztor Megalo Meteoro, a założycielem był mnich Athanasios (Atanazy), który – według legendy – znalazł się na szczycie skały dzięki skrzydłom.  Finalnie wybudowanych zostało tu 24 klasztorów – aktualnie życie klasztorne toczy się w sześciu. Budowanie klasztorów na niedostępnych skałach wymagało wiele wysiłku – ludzie i materiały potrzebne do budowy byli wciągani na górę za pomocą kołowrotku i liny.

Meteory znajdują się w okolicy małej miejscowości Kalambaka, głównej bazy wypadowej i turystycznej, miejsca gdzie znajdziecie swoje schronienie.

Już początek drogi z waszego hotelu zapowiada się obiecująco.. Po przekroczeniu paru metrów, ukaże się  przed wami taki widok. Teraz czeka was już tylko dłuuuga droga pod górę, ale gwarantuję, że nawet jej nie odczujecie, bo będziecie zachwyceni krajobrazem, który odsłania się przed wami przy każdym kroku.

Jak zwiedzać Meteory?

Meteory zajmują dość rozległy obszar. Metod na zwiedzanie jest kilka – na piechotę, autem, taksówką, autobusem. Wśród turystów dominuje ta druga opcja, ponieważ jest najbardziej wygodna, najlepszym przeżyciem jest jednak przemierzenie tej drogi o własnych nogach, jeżeli tylko macie w nich trochę siły. Widoki są nieporównywalnie lepsze a całe doświadczenie staje się wspanialsze. Klasztory nie znajdują się bezpośrednio obok siebie, każdy z nich dzieli pewna odległość, więc zapowiada się przepiękny spacer! Żeby dostać się do większości z nich, trzeba wspiąć się jeszcze na schody, ale naprawdę tego nie odczujecie, będąc oszołomionym niezwykłością tego co zobaczycie.

Jeżeli zdecydujecie się na pieszą wyprawę, pamiętajcie, że musicie wyjść wcześnie rano! Do zwiedzania jest naprawdę sporo. Co więcej, na całej trasie nie ma żadnych sklepów ani kawiarni, więc w prowiant na cały dzień, należy zaopatrzyć się w miasteczku, z którego wyruszacie.

W sezonie wiosenno-letnim możecie skorzystać też z autobusu, który dowozi was pod jeden z klasztorów, skąd już znacznie bliżej do kolejnych. Niestety, nie kursują one wieczorem i ostatni powrót jest dość wcześnie, bo o 16:00 a wy nie możecie i nie chcecie ominąć zachodu słońca w Meteorach! Najlepszym sposobem będzie powrót na piechotę.

Aktualnie w klasztorach znajdują się muzea dostępne do zwiedzania. Trzeba pamiętać jednak  o odpowiednim ubiorze – zakryte ramiona, kobiety powinny mieć na sobie spódnice (jeżeli będą miały spodnie, to przed wejściem koniecznie muszą owinąć się chustą, dostępną do wypożyczenia) W środku należy zachowywać się z należytym szacunkiem i nie przeszkadzać mnichom i mniszkom, które wiodą tam normalne życie.

Wielki Meteor, Megalo Meteoro

Najbardziej imponującym z kompleksów i najczęściej odwiedzanym jest Klasztor Wielki Meteor, który został został założony w XIVw.  przez św. Atanazego – wspomniana już wcześniej legend głosi, jakoby kaznodzieja został tam wzniesiony tam na skrzydłach orła. Teren monastyru jest bardzo duży, do zwiedzenia mamy dwa muzea, dwupoziomowe tarasy, wieżę z wyciągiem czy kuchnię klasztorną.

Meteory to miejsce, którego nie możecie pominąć będąc w Grecji! Można darować sobie nawet Ateny i zamiast tego wybrać się zobaczyć grecki cud świata a z pewnością nie pożałujecie tego i nie zapomnicie tych widoków do końca życia.

 

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.