Rzym – miasto, które nigdy nie zasypia

Rzym, jedna z wielu pereł Włoch. Miasto, do którego zjeżdżają ludzie z całego świata. Miejsce, które oferuje tak wiele, że jedna wizyta na pewno nie wystarczy, aby powiedzieć, że naprawdę poznało się Rzym. W każdej jego części, w każdym zakamarku, kryje się kolejna architektoniczna perła, park, wzgórze, uliczka, która czeka żeby ją odkryć.

Nieważne czy przyjedziecie do Rzymu w lutym czy w lipcu, to miasto nigdy nie śpi. Zawsze jest głośne, pełne turystów z całego globu i rozśpiewanych Włochów. Czasem może być to denerwujące, jednakże nie dziwmy się popularności tego miejsca – na świecie żyje 7,5 miliarda ludzi, z czego na pewno spora część chciałaby chociaż raz zobaczyć wieczne miasto. Dlaczego nazywany on jest wiecznym? Wróćmy się na chwilę do przeszłości. Rzym w czasach starożytnych był centrum świata. Rzymianie wierzyli, że ich miasto jest niezwykłe i przetrwa wszystko. Imperium Rzymskie swym władaniem obejmowało ogromny obszar, stało się też fundamentem cywilizacji europejskiej. W przeszłości wszystkie drogi prowadziły do Rzymu i biorąc pod uwagę ilość odwiedzających obecnie, przez tysiące lat nie zmieniło się w tej kwestii nic.

Jak zwiedzać Rzym?

Rzym zbudowany na siedmiu wzgórzach jest swego rodzaju centrum cywilizacji i kultury. Przenikają się w nim różne style architektoniczne, starożytność nagle przemienia się w średniowiecze. Na każdym kroku natykamy się na piękne fontanny, monumentalne pomniki, niesamowite place.

Jak zwiedzać Rzym i co zwiedzać? Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Można poznawać go na milion różnych sposobów i za każdym razem natrafić na coś nowego. Na swojej drodze z pewnością spotkacie ludzi, którzy w mieście tym są nie pierwszy raz i przez chwilę wydawało im się, że widzieli już wszystko, lecz przy kolejnej wizycie zaskakuje ich on na nowo.

Czasami wygląda to tak, jakby Rzym trzymał swoje skarby ukryte głęboko w kufrze i nie zezwalał na odkrycie wszystkich swoich zalet już na wstępie. Rzym zna swoją wartość i wie, że przy pierwszym spotkaniu, podaniu sobie rąk i wymienieniu grzecznościowych zwrotów, nie może odkryć wszystkich kart, jakie posiada. Doskonale orientuje się na ile może sobie pozwolić – jest hojny, już na wstępie oferuje możliwość zobaczenia Koloseum, Forum Romanum, Fontanny di Trevi czy Bazyliki św. Piotra. Jeżeli ktoś chce poznać go lepiej, musi się postarać. Jest świadom swoich wad i jak i zalet, których ma znacznie więcej. Na pozór jest bardzo otwarty, jednak swoją prawdziwą twarz pokazuje nielicznym.

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na odkrywanie tego miasta ale można skupić się na tym jak na pewno go nie zwiedzać.  Jeżeli chcecie aby miasto to odkryło przed Wami swoje tajemnice i otworzyło serce, na pewno nie skupiajcie się tylko na odwiedzeniu największych atrakcji (których jest mnóstwo), opisywanych w każdym przewodniku. Nie możecie skoncentrować się tylko na odhaczaniu kolejnych zabytków i pędzeniu dalej. Musimy pozwolić sobie dać się ponieść i poprowadzić.

Jeżeli Rzym uzna, że chcecie go poznać, takim jakim jest naprawdę, otworzy przed wami wszystkie bramy. Pozwoli wam zagubić się w wąskich uliczkach, ponieść muzyce, poznać fascynujących ludzi, trafić do miejsc, w których bawią się i spędzają czas prawdziwi Włosi. Rzym rozpozna czy jesteście zwykłym turystą, który przyszedł na chwilę i zaraz zniknie, czy też kimś, kto chciałby zostać jego prawdziwym przyjacielem.

Dajcie się ponieść, zagubcie się w Trastevere – dzielnicy pełnej urokliwych kamieniczek, artystów, klimatycznych knajp, roześmianych Włochów, aromatycznej kawy. Odwiedźcie Gianicolo – ósme wzgórze Rzymu, z przepięknym widokiem, nieodwiedzane tłocznie przez turystów. Chłońcie atmosferę, nie szukajcie i nie oczekujcie niczego – dajcie się zaskoczyć.

Dwie twarze Rzymu – noc i dzień

Wiele nawet mało urokliwych za dnia miejsc, staje się piękne, kiedy słońce chowa się za horyzont, otulone przez chmury, które pozwalają mu udać się na zasłużony odpoczynek. Rzym jest piękny zarówno w dzień, jak i w nocy – trudno stwierdzić, które jego oblicze jest lepsze, na pewno każde z nich jest inne.

W dzień Rzym to miasto pełne turystów, wstających skoro świt, aby ustawić się w dość długich kolejkach do zabytków. Miasto Włochów, którzy spokojnie piją poranną kawę w knajpkach a następnie pędzą do pracy. Miasto odkrywców, którzy szukają jego prawdziwej duszy. Popołudniami i wieczorem to zdecydowanie miasto artystów ulicznych, grajków, malarzy.

Grzechem byłoby nie odwiedzić tego miasta chociaż raz w swoim życiu. To stolica europejska z prawdopodobnie największą liczbą miejsc do zobaczenia. Jedną z ważnych rzeczy jest to, że aby poznać Rzym, powinno unikać się korzystania z komunikacji miejskiej.  Piękne miejsca w Rzymie pojawiają się naprawdę niespodziewanie, wystarczy że przez przypadek bez planu skręcicie w którymkolwiek kierunku.

 

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.