Toruń – stolica Kopernika, miasto piernika

Toruń – miasto, które przywołuje większości ludzi skojarzenia takie jak pierniki czy Mikołaj Kopernik. Każdy z Polaków coś o nim wie, ale dla niewielu jest to punkt, który naprawdę chcieliby a odwiedzić a warto!

Toruń jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce, jednak o wiele mniej popularnym niż Kraków czy Warszawa. Wynikać może to ze zbyt słabej promocji miasta – jest ono trochę niedoceniane przez Polaków. Ma to jednak także sporo plusów. Nie jest tak zatłoczony jak niektóre inne popularne miasta w Polsce i wciąż utrzymuje swój specyficzny, oryginalny klimat.

Miasto to niewielkie, rzec można by, że idealne dla osób ze słabą orientacją w terenie – większość największych atrakcji znajduje się blisko siebie, trudno się w nim zgubić a nawet jeśli się zdarzy, to bardzo łatwo odnaleźć.

Serce miasta otoczone jest pięknymi gotyckimi murami, które naprawdę robią wrażenie i otulają starówkę, tworząc z niej trochę niedostępną, dumną i elitarną część miasta. Jeżeli jesteście fanami architektury a w szczególności stylu gotyckiego, to to miasto powinno być dla was prawdziwą perłą.

Brama Mostowa otwiera przejście do wszystkich największych zakamarków miasta.

Starówka Torunia jest nietypowa. Nie jest ona zbyt duża, za to utrzymana w świetnym stanie i zachwycająca na każdym kroku. Swoim wyglądem i stylem rozmieszczenia przypomina bardziej włoskie uliczki aniżeli polski Rynek. Warto po prostu przespacerować się nimi, poobserwować gotyckie perły i poczuć toruński klimat.

Pierwszym miejscem do którego zdecydowanie warto się udać i którego nie można ominąć jest Żywe Muzeum Piernika. To miejsce, które urzeknie  zarówno najmłodszych, jak i tych starszych, wszak kto nie lubi pierników i komu nie kojarzą się one z  rodzinną przedświąteczną atmosferą. Nie martwcie się, jeżeli na samą myśl o muzeum obawiacie się znużenia, w tym przypadku na pewno nie będzie Wam ono doskwierać! To miejsce interaktywne, przenoszące gości w dwie epoki – średniowiecze i początki XX wieku. Można dowiedzieć się tam wiele o produkcji pierników, pooglądać pierniki ale co najważniejsze, dostajemy możliwość samodzielnego wyrobienia ciasta, wypieku pierników przy użyciu specjalnych form oraz następnie na specjalnych warsztatach, udekorowania go jak tyko nam się podoba. To naprawdę ciekawa przygoda, którą ubarwiają przede wszystkim świetni przewodnicy z ogromną pasją, którzy prowadzą pokazy w ciekawy i rozbrajający wszystkich sposób.

Warto udać się również do Domu Mikołaja Kopernika – dowiecie się tam wiele ciekawych, nieznanych faktów o jego życiu i zobaczycie w jaki sposób funkcjonował, co lubił, jakim był człowiekiem. Pod domem Mikołaja Kopernika stoi jego pomnik, wiecznie oblegany przez turystów.

Nie możecie odpuścić również spaceru Bulwarem Filadelfijskim, rozciągającym się wzdłuż Wisły. Najlepiej zacząć od naszej polskiej krzywej wieży, jednakże zupełnie innej niż ta w Pizie, dojść do ruin Zamku Krzyżackiego i poczuć klimat XIII wieku.

Miejscem, którego nie możecie przegapić jest platforma widokowa nad Wisłą na Majdanach – rozciąga się z niej przepiękny widok na wspomnianą już wcześniej piękną toruńską starówkę. Znajduje się tuż obok Dworca Głównego w Toruniu. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości innych miast, oddalony jest on od centrum 2,5km drogi. To jedyne miejsce, do którego trzeba się kawałek przespacerować ale dla takich widoków chyba warto?

Toruń to miasto, które warto odwiedzić chociaż raz, przekonać się ile ma do zaoferowania i zachęcać innych do odwiedzenia tego pięknego miasta.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.