Weekend w Saksonii Szwajcarskiej

Baśniowa kraina pełna sielskich krajobrazów i romantycznych widoków zapierających dech w piersiach… Tak, to właśnie Saksonia Szwajcarska. Być może teraz nazwa ta nie mówi nic, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli zobaczysz zdjęcie przedstawiające właśnie fragment tego krajobrazu, to pomyślisz sobie, że widziałeś je już nie jeden raz, zastanawiałeś się przez chwile gdzie to może być i chciałeś tam pojechać.  To miejsce koniecznie odwiedzić muszą wszyscy miłośnicy skalnych miast i nieziemskich widoków. Idealna destynacja na jednodniowy wypad, pod warunkiem, że jesteście zmotoryzowani i wyjedziecie wcześnie rano lub lepiej weekendowy, jeżeli chcemy zobaczyć jak najwięcej. Do jednej z najciekawszych atrakcji z Głogowa mamy 220 km, z Wrocławia 260km. Wypad w te tereny może być także idealnym dopełnieniem pobytu w Dreźnie – wtedy od Saksonii Szwajcarskiej dzieli nas tylko 50 min drogi.

Saksonia Szwajcarska znajduje się tuż przy granicy czesko-niemieckiej, lecz jego najbardziej widowiskowa część w całości umieszczona jest po stronie Niemieckiej. Poruszamy się w kierunku granicy polsko-niemieckiej w Gorlitz, następnie w stronę Drezna i już w niecałą godzinę znajdujemy się w baśniowej krainie. Do wyboru mamy kilkanaście skalnych miast, punktów widokowych, wąwozów.

Bad Schandau

Jeżeli zechcemy zatrzymać się w tym rejonie na weekend, najlepiej zamieszkać w okolicach Bad Schandau  – to niewielkie miasteczko i popularne uzdrowisko, które jest świetną bazą wypadową na szlaki. Jedną z największych atrakcji turystycznych i jednocześnie symbolem tego miasta jest Kirnitzschtalbahn – licząca około 8 kilometrów linia tramwajowa. Podąża ona z centrum miasta, poprzez dolinę aż do ciekawego miejsca – Wodospadu Lichtenhainer.  To jedyne miejsce na świecie, w którym elektryczny tramwaj ma możliwość wjazdu na teren parku narodowego. Miasto to posiada także urokliwy rynek, kościół i 50metrową wieżę widokową, wzniesioną na początku XX wieku. Znajduje się tam duży kompleks obiektów turystycznych, noclegów i restauracji a jednocześnie wciąż to piękne miasteczko z niesamowitym klimatem, pozwalającym odpocząć i zrelaksować się.

Bastei – największa atrakcja Saksonii Szwajcarskiej.

Miejsce zachwyca o każdej porze roku i każdej porze dnia – w zależności od padającego światła mieni się odcieniami innych kolorów. Nazwa pochodzi od wąskiej skały najdalej wysuniętej nad Łaby, czyli “baszty”, która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody. Most w Bastei to jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w całej Szwajcarskiej Saksonii. Turystów przyciągają tu przepiękne widoki na kurort Rathen i Łabę a szczególnie jej lewy brzeg. Sam most doprowadzi nas do ruin średniowiecznego Zamku Neurathen – bądźmy ostrożni, aby się tam dostać przechodzimy różnymi mostkami i platformami, które znajdują się na sporej wysokości.Dookoła mostu znaleźć możemy także wiele innych punktów/tarasów na które koniecznie trzeba się wspiąć, aby móc podziwiać widoki  z innych stron. One również zapewnią nam przepiękne widoki z góry. Charakterystyczne punkty, które możemy dostrzec z tarasów widokowych, to m. in Twierdza Konigstein, góry stołowe Pfaffenstein i Lilienstein.

Lilienstein i Pffafenstein

To wzgórza, które najbardziej nadają się na zimowe wędrówki. Na szczyt Pfafenstein wiodą długie schody. Na wzgórzu znajduje się największy symbol regionu, charakterystyczna 43metrowa skała w kształcie wąskiego kominu zwana “Barbarine”, czyli Barbarzyńcą. Po dotarciu na samą górę możemy rozkoszować się wspaniałymi pejzażami. Lilenstein również oferuje nam przepiękne widoku. Ze  wschodniego krańca góry Lilienstein roztacza się jeden z najbardziej znanych widoków  na przełom rzeki Łaby.

Widok z Lilinsetin

Widok z Pffafenstein

~Monika Otczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.