Z NIEZBĘDNIKA PODRÓŻNIKA

Jak odnaleźć się na lotnisku, kiedy pierwszy lot samolotem dopiero przed nami

 

Pierwsza podróż samolotem dopiero przed Tobą? Czujesz strach na samą myśl o wszystkich procedurach czekających cię na lotnisku? Nie martw się, pomożemy ci i opowiemy jak odnaleźć się na lotnisku ten pierwszy raz.

Wielkie lotnisko, masa ludzi, kasy biletowe, stanowiska z kontrolami. Pierwsza lotnicza przygoda i niewiadoma związana z odprawą biletowo-bagażową, to dla wielu ludzie stresujące przeżycie. Przyzwyczajeni do procedur obowiązujących przy wsiadaniu do autobusu czy pociągu, gdzie tylko pokazujemy swój bilet i możemy spokojnie się odprężyć, możemy trochę przerazić się formalnościami na lotnisku. Tak naprawdę nie ma się czego bać, bo strach ma wielkie oczy i już po pierwszym locie przekonamy się, że to bardzo proste.

Procedura na lotnisku składa się z kilku etapów, ale nie zawsze będą obowiązywać nas one wszystkie:

1. Nadanie bagażu rejestrowanego

To pierwszy etap odprawy, który obowiązuje nas wtedy, jeżeli wykupiliśmy dodatkowy płatny bagaż, który nie poleci z nami, tylko odbędzie swoją podróż w luku bagażowym. Po wejściu na lotnisko, szukamy tablicy odlotów (z ang. departures). Usiłujemy zlokalizować na niej nasz lot. Tam będzie znajdowała się informacja, gdzie mamy odprawę (z ang. check-in – zameldować się, odprawić) i do stanowiska, z którym numerem powinniśmy się udać. Ustawiamy się w kolejce, kiedy przyjdzie nasza kolej, pokazujemy kartę pokładową, stawiamy nasz bagaż na specjalnej taśmie, gdzie zostaje on ważony, oklejony kodem kreskowym i umieszczony przez pracownika w specjalnym miejscu, gdzie oczekuje na lot.

2. Kontrola bezpieczeństwa (z ang. security control)

Teraz kiedy nasz bagaż rejestrowany jest już bezpieczny, udajemy się do kontroli bezpieczeństwa, z tym co nam pozostało, tj. bagażem podręcznym.

Jeżeli nie chcemy stracić ukochanych perfum lub ulubionego płynu do kąpieli, upewnijmy się czy żadna z posiadanych przez nas substancji nie przekracza powyżej 100 ml – przejście z nimi przez kontrolę nie jest możliwe. Dotyczy to zarówno kosmetyków, nawet takich jak tusz do rzęs, płynna szminka, pasta czy płyn do golenia, jak i napojów, zup, syropów. Wszystko musi być przelane do małych pojemniczków a całościowy rozmiar w naszym bagażu podręcznym nie powinien przekraczać 1l. Co więcej, wszystkie płyny powinny zmieścić się w jednym przezroczystym woreczku/zamykanej saszetce. Czasami można dostać ją od strażników, przy kontroli, jednak najlepiej zaopatrzyć się w nią już w domu.

Musimy również zdjąć z siebie okrycie wierzchnie, wyjąć z kieszeni wszystkie metalowe przedmioty, takie jak klucze, monety, zdjąć pasek, biżuterię, czasami również buty. Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa – każdy z pasażerów przechodzi przez bramkę, która wykrywa metale. Ilość procedur może wydawać nam się czasem niepotrzebna, ale nie narzekajmy – przy zagrożeniu terrorystycznym i ilości odlatujących ludzi, jest to naprawdę niezbędne. Głośna w 2009 roku historia, kiedy to 23-letni Nigeryjczyk przeszedł kontrolę z przymocowaną do nogi bombą i próbował odpalić ją w samolocie, skutecznie powinna przekonać nas, że procedury bezpieczeństwa są niezbędne.

Wszystkie nasze rzeczy kładziemy na specjalnej taśmie i umieszczamy w pojemnikach. Z bagażu wyjmujemy sprzęty elektroniczne, takie jak telefon, laptop. Bagaże zostają poddawane dokładnej kontroli i prześwietlane.

My przechodzimy już tylko przez bramkę wykrywającą metale. Kiedy pomyślnie przejdziemy kontrolę, czeka nas jeszcze jeden lub dwa etapy, aby móc w spokoju rozkoszować się lotem.

3. Kontrola paszportów (z ang. passport control)

Odbywa się ona głównie w przypadku lotów poza Unię Europejską. Jeżeli lecimy z państwa UE, do innego kraju członkowskiego, nie ma takiej potrzeby. Jeśli wybieramy się w bardziej egzotyczną podróż, wtedy z punktu kontroli bezpieczeństwa, płynnie przechodzimy do kontroli paszportów. Nie martwmy się, że się zgubimy – zwykle oznaczenia są dobre, droga jedna a strzałki kierują konkretnie do punktów kontrolnych. Sprawdzanie paszportów trwa bardzo krótko, strażnik wpisuje nasze dane w bazie, przygląda się naszemu zdjęciu, aby móc ustalić czy to na pewno my i już po chwili możemy iść dalej.

4. Oczekiwanie na lot

Uf! Już prawie koniec. Po przejściu kontroli, znajdujemy się w strefie wolnocłowej (z ang. duty free) Tutaj możemy spokojnie dokonać zakupów, które możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu – kosmetyki, napoje, alkohole, jedzenie itd. W międzyczasie, kiedy poruszamy się holem pełnym sklepów, rozglądajmy się za kolejną tablicą odlotów. Musimy znaleźć na niej swój lot i sprawdzić przy którym stanowisku mamy stawić się, aby wejść do samolotu. Na tablicy będzie oznaczane to jako wyjazd (z ang. gate) Później jedyne co musimy, to czekać na sygnał, że wejście na pokład jest już możliwe (z ang. boarding) i ustawić się w kolejce. Tam odbywa się kontrola kart pokładowych, ewentualne sprawdzenie czy nasz bagaż mieści się w wyznaczonych wymiarach i pokazanie dowodu tożsamości.

Ważne:

  • Pamiętajmy, że aby spokojnie zdążyć na lot, powinniśmy pojawić się na lotnisku 2 godziny przed! Nigdy nie przewidzimy jak długa będzie kolejka i czy nie wynikną nieprzewidziane okoliczności.
  • Nigdy nie zostawiajmy na lotnisku naszego bagażu bez opieki – przypominają nam o tym liczne ogłoszenia: ‘proszę nie zostawić bagażu bez opieki’ (please, do not leave your baggage unattended)
  • Upewnijmy się, że nasz bagaż nie przekracza dozwolonych wymiarów – przed przejściem do kontroli bezpieczeństwa, mamy możliwość, aby to sprawdzić. Na lotnisku znajduje się wiele specjalnych skrzynek dostosowanych do wymiarów konkretnych linii lotniczych (z ang. boxes), gdzie możemy włożyć nasz plecak, tudzież walizkę i sprawdzić czy na pewno się mieści.

Słowniczek:

check-in – odprawa bagażu rejestrowanego

flights – loty

luggage/baggage – bagaż

departures – odloty, arrivals – przyloty

passport – paszport, identication document (ID) – dowód

security control – kontrola bezpieczeństwa, sprawdzenie zawartości naszych bagaży

passport control – sprawdzenie paszportów

boarding card/pass – karta pokładowa, równoznaczna z biletem

gate – bramka, przy której ustawiamy się na sam koniec w kolejce do samolotu i sprawdzenia kart pokładowych

duty-free – strefa wolnocłowa

liquids – płyny,

electronic devices – sprzęty elektroniczne, np. laptop, telefon, tablet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.