ZAMEK NA WODZIE – WYJĄTKOWA INSTYTUCJA W WYJĄTKOWYM MIEJSCU

Blisko Wrocławia, niecałe 10 kilometrów od jego rogatek znajduje się ciekawe miejsce. Przyjeżdżając do niewielkiej miejscowości Wojnowice odkryjemy obiekt o dającej do myślenia nazwie Zamek na Wodzie. Wchodząc w obręb parku o charakterze angielskim zobaczymy renesansową, a jednocześnie gotycką bryłę pochodzącej z XV wieku budowli. To dawna rycerska rezydencja obronno-mieszkalna. Na przestrzeni wieków zamek w Wojnowicach znajdował się w rękach różnych wrocławskich i śląskich rodów. Otoczony jest wypełnioną wodą fosą (stąd jego nazwa) z dziedzińcem, którego centralne miejsce stanowi studnia. Kiedyś do zamku prowadził zwodzony most, dziś zastąpiony jest już zwykłym, kamiennym. Podczas spaceru wokół zamkowych murów zwrócimy uwagę na znajdujące się w jego ścianach wykusze kloaczne, które świadczą o nowoczesności budowli już w czasach jej powstawania.

Gdy obecnie będziemy przekraczać wejściowe wrota zobaczymy nad głowami białoruską flagę narodową. To symbol nawiązujący do obecnych protestów przeciwko sfałszowanym w tym kraju wyborom prezydenckim. Miniemy też umiejscowiony nad wejściem portal. Znajduje się na nim napis w języku łacińskim – INICIUM SAPIENTIAE TIMOR DOMINI (Początkiem mądrości jest bojaźń przed Bogiem). Ta sentencja wprowadza nas w atmosferę miejsca oraz instytucji, która współcześnie obrała zamek za swoją siedzibę. Jest nią Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Dzięki temu w zamku cyklicznie odbywają się konferencje poświęcone tej części Europy. Przyjeżdżają tu ważne osobistości ze świata kultury i polityki, często do pracy, której sprzyja wspaniały księgozbiór zgromadzony w tutejszej bibliotece. Podczas zwiedzania zamkowych sal napotkamy obraz, na którym znajdują się wizerunki 4 mężczyzn. To postaci zasłużone dla kultury i polityki Polski oraz Europy, nie tylko wschodniej. Kim są ci Panowie nie napiszę, zapraszam do odszyfrowania tego samodzielnie.

W Zamku na Wodzie znajduje się też wyjątkowy hotel oraz bardzo smaczna restauracja, więc można tu przyjechać chociażby na weekend. Gwarantuję odpoczynek, wyciszenie, a przede wszystkim niezwykłą atmosferę. Czas spędzony w Zamku na Wodzie zawsze będzie wartościowo wykorzystany, niezależnie czy spędzimy w nim kilka dni czy kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.