ZAMOŚĆ – MIASTO IDEALNE

Nie zdradzę chyba jakiejś strasznej tajemnicy, że wkrótce rozpoczynamy zapisy na nasz kolejną wycieczkę. Tym razem będzie to podróż w kierunku wschodniej granicy naszego kraju. W jej trakcie zwiedzimy miedzy innymi Puławy, Lublin, Kazimierz Dolny, Sandomierz i Zamość. Właśnie temu ostatniemu miastu chcę poświęcić dzisiejszy tekst, bo Zamość jest miastem idealnym, od samego początku dokładnie wymyślonym przez człowieka. Tym człowiekiem był Jan Zamoyski – kanclerz, hetman wielki koronny, jeden z najwybitniejszych Polaków żyjących w XVI-ym wieku. Renesansowy projekt Zamościa przygotował jednak obcokrajowiec – włoski architekt Bernard Morando.
 
Dzisiejszy historyczny Zamość to ponad 200 zabytków, zaś jego centrum stanowi Rynek Wielki z ratuszem. Rynek otaczają malownicze kamienice bogato ozdobione płaskorzeźbami i ornamentami. Do najważniejszych zabytków miasta należą: Katedra Zamojska, dawny pałac kanclerza, kościoły Redemptorystów i Franciszkanów. Kiedyś Zamość otoczony był też murem z siedmioma obronnymi bastionami. Miasto przetrwało wiele wojen jakie toczyły się na terenach Rzeczypospolitej. Odparło oblężenia wojsk tatarsko-kozackich podczas Powstania Chmielnickiego i szwedzkich w czasie Potopu.

W bastionie VII – największym z nich poprowadzono liczącą około półtora kilometra podziemną trasę turystyczną. Przemierzając jej zakamarki poczujemy się jak jeden z dawnych obrońców Zamościa, będziemy mogli wystrzelić z armaty, oddać strzał z łuku czy osobiście wybić pamiątkową monetę. Zwolennicy podziemnych tras mogą również wybrać się do podziemi Ratusza. Zwiedzając je poznają historię tego budynku,to jak zmieniał się on na przestrzeni wieków.

W ciągu całego roku w Zamościu odbywa się wiele imprez kulturalnych i historycznych. Najbardziej znane to poświęcony rzemiosłu artystycznemu Jarmark Hetmański, widowisko historyczne “Szturm Twierdzy Zamość”, Zamojski Festiwal Filmowy “Spotkania z Historią” z pokazami filmów na Rynku Głównym, Festiwal Muzyki Klasycznej – Zamojskie Dni Muzyki czy festiwal teatralny “Zamojskie Lato Teatralne”. W czasie wakacji, gdy do Zamościa przyjeżdża najwięcej turystów, na Rynku codziennie odbywa się pokaz pokaz musztry żołnierzy ubranych w mundury dawnej polskiej piechoty. Kilka słów należy poświęcić znajdującemu się w Zamościu Ogrodowi Zoologicznemu. Znajduje się w nim ponad 2000 zwierząt należących do ponad 280 gatunków. W zamojskim ZOO uwagę zwraca też jedna z najpiękniejszych w Polsce motylarni.

Na koniec jeszcze kilka słów o lokalnej kuchni. Zamość kulinarnie to mieszanina wpływów zarówno polskich, ukraińskich i żydowskich. Bedąc tu należy spróbować cebularza – mającego żydowskie pochodzenie pszennego placka z pokrojoną cebula i makiem. W gusta koneserów na pewno trafi Piróg Biłgorajski, który wypełniony jest nadzieniem z kaszy, białego sera, śmietany, ziemniaków i masła. No i oczywiście gołąbki, koniecznie nadziewane gryczaną kaszą i mięsem oraz polane sosem z zebranych leśnych grzybów. Co roku w Zamościu odbywa się Festiwal Produktu Regionalnego, gdzie można popróbować tych i innych potraw. Tak więc drodzy Turyści koniecznie wybierzcie się do Zamościa, najlepiej z nami, a o szczegółach tej podróży już wkrótce będzie mogli przeczytać na naszej internetowej stronie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.