Szklarska Poręba – najlepsza baza wypadowa w Karkonosze

W tym roku niełatwo natrafić na prawdziwą śnieżną zimę. Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe, wielka radość dla dzieciaków, które być może będą miały okazję zobaczyć trochę śniegu, jak i dla rodziców – to idealna okazja do rodzinnego wypadu na łono natury.

Dolny Śląsk to piękny region obfity w pasma górskie Izerów, Gór Sowich, Stołowych i Karkonoszy. Świetną bazą wypadową do wycieczek na karkonoskie szlaki jest Szklarska Poręba. To miejscowość licznie odwiedzana przez wielu turystów, swoją popularnością konkuruje z drugim ważnym punktem początkowym w górskie wyprawy – Karpaczem.

Szklarska Poręba to niewielkie 6 tysięczne miasto usytuowane na wysokości od 440 do 866 m n.p.m, odwiedzane przez turystów już od połowy XIX wieku , wybudowano tu wówczas drogi prowadzące do Harrachova oraz połączenie kolejowe z pobliskiej Jeleniej Góry. Miłośnicy zimowych szaleństw, nart i długich górskich wypraw przybywają tu bardzo licznie.

Miasto to, choć niewielkie kusi wieloma atrakcjami turystycznymi. Główna ulica Szklarskiej Poręby pełna knajp, restauracji i sklepików nie przytłacza nas a wprost przeciwnie – przywołuje w naszej głowie. głowie. Po bokach dostrzegamy już górską aurę, widzimy płynący strumyczek, robi się coraz wyżej a my zaczynamy czuć, że znaleźliśmy się w relaksującym, pięknym miejscu.

Największe atrakcje turystyczne:

Karkonoski Park Narodowy – Szklarska Poręba jest świetną bazą wypadową w rozciągający się na powierzchnię prawie 6 tysięcy hektarów. Setki kilometrów prowadzących nas w Karkonosze i Góry Izerskie czekają na nas. Jeżeli nie chcemy iść aż tak daleko, w granicach miasta czekają nas liczne atrakcje na wyciągnięcie ręki.

Wodospad Kamieńczyk – to miejsce, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz w życiu. Imponujący widok spadającej wody z 27metrowego wodospadu przyciąga turystów. To największy wodospad w całych Sudetach. Zaczynając trasę  ze Szklarskiej Poręby powinniśmy przeznaczyć sobie około 1,5h na dojście do niego – szlak nie jest bardzo wymagający i dostępny jest dla każdego. Na początku zaczyna się bardzo łagodnie i płasko, dopiero pod koniec pojawia się droga wyłożona kamieniami,  mocno wzbijająca się ku górze Widoki wynagradzają wszystko. Za wstęp  zapłacimy 8 zł w przypadku w przypadku biletu normalnego i 4 zł, jeśli mamy prawa do ulgi. W cenie dostajemy obowiązkowy kask, który musimy założyć na głowę. Naszym oczom za chwilę ukaże się piękny widok, 27 metrowy wodospad spada do Wąwozu Kamieńczyka tworząc niesamowitą aurę. Wodospad możemy zobaczyć zarówno z góry, jak i z dołu a widoki są nieziemskie.

Szrenica (1362 .n.p.m) – kiedy nasycimy się już widokiem Kamieńczyka, czas na wyprawę na jeden z najpopularniejszych szczytów, czyli Szrenicę! Po drodze możemy zatrzymać się w schronisku Kamieńczyk, aby posilić się przed dalszą wyprawę, albo ogrzać ciepłym trunkiem. Teraz czeka nas nieco monotonna wyprawa na szczyt –  Po godzinie powinniśmy pojawić się pod Halą Szrenicką, gdzie również możemy wstąpić na zasłużony obiad i piwo. Widok już stąd jest imponujący i warty wyprawy. Teraz do pokonania i dotarcia na sam szczyt został nam już tylko kilometr, który pokonamy w około 20 minut.

Krajobrazy rozciągające się z samej góry są naprawdę warte tej wędrówki. Przy dobrej pogodzie będziemy mieli okazję zobaczyć Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, czeskie Karkonosze. Szrenica robi wrażenie zarówno zimą, jak i latem. W okresie zimy dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania ze śnieżnych szaleństw i wybrania się na narty. Ski Arena Szrenica oferuje 12 km przygotowanych tras narciarskich, o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na poziom zaawansowania.

Dodatkowym ułatwieniem jest wyciąg krzesełkowy, z którego możemy skorzystać chcąc wybrać się na narty ale również wtedy, jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wejść na Szrenicę lub jesteśmy zmęczeni i chcielibyśmy zjechać z góry do samej Szklarskiej Poręby. Nasz zjazd możemy zakończyć w samym centrum lub w okolicy Wodospadu Kamieńczyk. Jest to świetna możliwość dla rodziców z małymi dziećmi, które nie są w stanie wejść na Szrenicę samodzielnie. Z wyciągu rozciągają się piękne widoki, co jest dodatkową atrakcją. Za bilety w obie strony zapłacimy 40 zł. Jeżeli mamy natomiast więcej  siły, możemy przedłużyć sobie wędrówkę i pokusić się o zdobycie Śnieżnych Kotłów i Łabskiego Szczytu.

 

Wodospad Szklarki – to kolejne piękno natury, które mamy okazję zobaczyć przy okazji wizyty w Szklarskiej Porębie. Drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach – 13,3metrów. Malowniczo położony na wysokości 525m n.p.m. Za bilet wstępu zapłacimy 6 zł. Wielu mówi, że to najpiękniejszy wodospad. Ze Szklarskiej Poręby możemy dojść tu okrężnym czarnym szlakiem, który wcale nie jest trudny. Ta urokliwa wycieczka zajmie nam jakąś godzinę a do pokonania mamy 4 km. Jeżeli pogoda na to pozwoli, warto wybrać ten wariant, nie korzystać z aut ani innych środków komunikacji, bo stracimy wiele pięknych widoków, które będziemy mieli okazję zobaczyć, jeżeli wybierzemy wersję pieszą.

Krucze Skały – będąc w Szklarskiej Porębie nie możemy ominąć także punktu widokowego Krucze Skały położonego na wysokości 718 m.n.p.m. W sezonie letnim działa tu park sportów ekstremalnych – możemy zjechać na tyrolce, ćwiczyć ściankę wspinaczkową.

 

-Monika

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.