Adrspach – czeskie skalne miasto

Tylko 150 km od Głogowa i około 100 km od Wrocławia dzieli nas od fantastycznego miejsca, jakim jest Skalne Miasto w Adrspach. Zwiedzanie to fantastyczna wędrówka wzdłuż formacji skalnych. Pod względem różnorodności i bogactwa skał, nie mają one sobie równych w całej Europie! Przyjmują one kształty najróżniejszyh rzeczy, ludzi, zwierząt, przedmiotów. Znajdują się po czeskiej stronie, nieopodal granicy. Dogodna lokalizacja sprawia, że miejsce to jest idealnym punktem na jednodniowy wypad autem, pociągiem lub zorganizowaną wycieczką z biura podróży. Weekendami częściej można spotkać tu tłumy Polaków, często w ilości większej niż Czechów. Naszych rodaków nie trzeba długo przekonywać do wycieczki w te stronę, ponieważ jest to miejsce na tyle kultowe i na tyle często odwiedzane, że wieść o tym, że warto je zobaczyć, roznosi się wśród wielu ludzi.

 

Skalne miasto czynne jest cały rok, jednak największe oblężenie przeżywa oczywiście w sezonie. Nie próbujcie zapuszczać się tu w nasze polskie długie weekendy, takie jak weeekend majowy czy zahaczający o 15 sierpnia, ponieważ zamiast przyjemności, odczujecie duże zmęczenie spowodowane natłokiem ludzi. Weekend 1-3 maja 2018 Czesi zapamiętają na długo, ponieważ wtedy to właśnie przeżyli największe natężenie ruchu – aż tylu Polaków zdecydowało się odwodzić Adrspasskoteplickie skaly. Przejście zagraniczne zostało zamknięte na parę godzin! Stąd widać dużą popularność tego miejsca, więc naprawdę lepiej wybrać mniej oblegane terminy.

 

Dojazd samochodem nie stanowi większych problemów, trasa jest łatwa i przejrzysta i nie powinna zająć więcej niż 2,5-3h. Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z bezpośredniego pociągu Wrocław Główny – Adrspach. Pociągi kursują od końca maja do początku września, wyruszają skoro świt bo już o 5:57 i wracają o 18:50. Na zwiedzenie skał mamy więc idealny czas, praktycznie cały dzień, tyle ile w zupełności wystarczy nam na przejście całego obszaru spokojnym tempem + dodatkowo zjedzenie obiadu i wypicie pysznego czeskiego piwa w knajpkach przy wyjściu ze szlaku.

Ceny za wejście różnią się w zależności od sezonu, w okresie letnim, tj. 01.04 – 10.10 wejście dla dorosłych to 120 koron czeskich, czyli jakieś 20 złotych, w okresie zimowym 80 koron czeskich, to jest równowartość 13 złotych, także ceny za wejście nie są zbyt wygórowane i dostępne dla przeciętnego człowieka.

Jak powstało skalne miasto?

Skały, które składały się z fragmentów o różnej odporności na czynniki erozyjne, były przez wieki wystawione na działania mrozu, wody, wiatru i poprzez to udało im się przyjąć fantazyjne kształty. Przez wiele lat o wiedza o Skalnym Mieście była bardzo ograniczona. W 1824 roku miał miejsce ogromny pożar, który odsłonił skały i i sprawił, że dostęp do nich stał się łatwiejszy i zaczęto zauważać potencjał tego miejsca. Szybko powstały pierwsze turystyczne trasy, które robią furorę po dziś dzień.

Będąc w Adrspach zdecydować możemy się na spacer różnymi trasami, pierwsza polecana dla rodzin z malutkimi dziećmi to zaledwie 1,5km i godzinny spacer wdłuż przepięknego turkusowego jeziorka. Widoki są bardzo ładne, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa poczujecie niedosyt, więc najlepiej wybrać trasę około 3,5godzinną, podczas której zobaczymy największe atrakcje i najpiękniejsze formacje skalne, takie jak np. Głowa Cukru, Dzban, Kochankowie, Wielbłąd, Ząb Karkonosza. Przejdziemy też przez piękną gotycką bramę, jedno z najbardziej popularnych miejsc do robienia zdjęć.

Po pewnym czasie dojdziemy w okolice jeziorka i tu za dodatkową opłatą pojawia się możliwość rejsu łódką, bardzo polecane dla rodzin z dziećmi, ale i sami dorośli powinni poczuć frajdę. Następnie udać możemy się na dalsze zwiedzanie skalnych formacji w Ardspach, lub pójść dalej w stronię Teplickich Skał – to kolejny dziki, skalny labirynt, gdzie czeka nas wiele atrakcji.

 

Naprawdę warto wybrać się do Adrspach na jeden dzień, zobaczycie przepiękne tereny, jeziorka, wodospady i niezwykle formacje skalne. To idealne miejsce do spędzenia wolnego weekendowego dnia w otoczeniu natury i pięknych krajobrazów.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.