Trogir – portowe miasto, dzięki któremu zakochasz się w Chorwacji

Chorwacja to bardzo popularny wakacyjny kraj wśród Polaków. Mimo, że nie graniczymy z nią bezpośrednio, to leży w zasięgu jednego – dwóch dni podróży od naszego kraju lub bezpośredniego lotu do Zadaru czy Puli. Ludzie często wybierają ten kierunek na letni nadmorski odpoczynek, zamiast skusić się na pobyt nad Bałtykiem. W  Chorwacji kurorty morskie prześcigają się w popularności – Makarska, Split, Baska Voda, wyspa Krk, Dubrovnik czy Zadar…

Dzisiaj trochę o mniej popularnym miejscu, jakim jest Trogir. Przy okazji waszej wizyty w Chorwacji, to miejsce, do którego warto zajrzeć. To 10 tysięczne miasto położone około 90km od kurortu w Makarskiej lub 30 km od Splitu. Zachwyca swoją starówką i klimatem znacząco różniącym się od tego co zobaczyć możemy zazwyczaj w Chorwacji. Po pobycie w Trogirze wiele osób zgodnie mówi, że to właśnie to miasto urzekło ich najbardziej i spowodowało, że zakochali się w Chorwacji.

Starówka Trogiru od 1997 roku znajduje się na światowej liście Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Piękna, średniowieczna starówka położona jest na wyspie. Przemierzając wąskie, starodawne uliczki, możemy poczuć jakbyśmy przenieśli się do odległych czasów. Starówka połączona jest z lądem mostem, który umożliwia nam wjazd do Starego Miasta.

Uliczki starówki kryją w sobie wiele pięknych zakamarków, takich jak np. Brama Lądowa, Pałac Cipiko czy Katedrę św. Wwarzyńca.  Na każdym kroku znajdziemy tutaj galerie sztuki, ogródki, sklepy z ciekawymi pamiątkami, galerie, muzea. To miasto z artystyczną duszą. Warto bez większego planu pochodzić wąskimi uliczkami, dać się zaskoczyć i nie planować za wiele. Miasto jest na tyle małe, że całą starówkę przejść można intuicyjnie, nie planując za wiele, wtedy na naszej drodze pojawi się wiele wspaniałych zabytków, placyków, kościołów, kawiarni i innych miejsc z duszą. Klimat wąskich uliczek i dziedzińców czasami bardziej przywoływać może na myśl włoskie starówki, aniżeli chorwackie. i I dużo w tym prawdy, ponieważ Trogir przez długi czas znajdował się pod wpływami weneckimi.

Kiedy stwierdzimy, że dość już spacerów po labiryncie schowanych i zamkniętych uliczek Starego Miasta, czas wyjść na otwartą przestrzeń i promenadę, z której rozciągają się piękne widoki na morze, jachty i wyspę Ciovo. Spotkać możemy tam wielu ulicznych grajków, artystów, często odbywają się tam ciekawe wydarzenia. W czasie całego spaceru promenady podziwiać możemy cudowne krajobrazy.

 

Na końcu promenady znajduje się zabytek, który na pewno nie umknie naszym oczem, ponieważ ma bardzo pokaźne rozmiary a mianowicie jest to twierdza Kamerlengo wzniesiona kilka wieków temu.  Stała się ona najbardziej znanym symbolem Trogiru. Umiejscowiona nad samym morzem, pięknie wpisuje się w krajobraz Trogiru. Warto pokusić się o wejście na dziedziniec umiejscowiony na samym szczycie twierdzy. To właśnie stamtąd zobaczyć można najpiękniejsze widoki na całe miasto. W okresie letnim odbywa się tam także szereg imprez, koncertów i festiwali. Krajobrazy rozpościerające się ze szczytu twierdzy na pewno was zachwycą.

W okresie letnim miasto organizuje wiele koncertów i dużych imprez kulturalnych, więc przy okazji odwiedzin niewykluczone, że traficie na jakieś spektakularne widowisko rozrywkowe.

Trogir to malutkie miasto, idealne na całodniową wycieczkę, zakończoną pięknym widokiem na zachodzące słońce na szczycie baszty. Miasto znacznie różniące się od typowych plażowych kurortów. Miasto z duszą, starodawnym klimatem, które może nas sobą zaskoczyć i naprawdę warto je odwiedzić, jeżeli akurat przebywamy w regionie środkowej Dalmacji, w którymś z popularnych miejsc wypoczynkowych.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.