Czas na relaks – filmy z motywem podróży

Czas spędzony w domu to idealny moment na nadrobienie wszystkich filmów, które chcieliście zobaczyć a nie mieliście wystarczająco czasu oraz na zobaczenie tych o których nigdy nie mieliście pojęcia a czekają aż je zauważycie. Kinematografia bogata jest w filmy z motywem podróży. Dla jednych to inspiracja do własnych wycieczek, dla innych forma relaksu, obejrzenia pięknych widoków i możliwość refleksji.

Oto kilka ciekawych filmów z motywem podróży w tle, po które warto sięgnąć.

1. Into the wild (Wszystko za życie)

Film dość popularny, bardzo możliwe, że już go widzieliście, albo tytuł wpadł wam kiedyś w ucho, ale można wracać do niego niejednokrotnie. Opowiada on o losach młodego chłopaka, który właśnie ukończył renomowaną uczelnię. Wzorowy uczeń i sportowiec z wielkimi możliwościami, które czekają tuż za rogiem i z cudowną przyszłością, na którą tak bardzo liczą rodzice. Pieniądze, dobra praca, prestiż. Zamiast poświęcić się karierze zawodowej Christopher rusza jednak w kierunku jakim dyktuje mu serce i postanawia wybrać się podróż autostopem, która na  zawsze zmieni jego życie. Za cel obiera Alaskę. Zrywa kontakty z rodziną, oddaje na cele charytatywne wszystkie pieniądze, jakie zaoszczędził i pod przybranym nazwiskiem zaczyna swoje nowe życie.  Film pokazuje tęsknotę człowieka za przyrodą, za wolnością i matką naturą. Piękny obraz, trzymający w napięciu. Świetna gra aktorska, wspaniałe krajobrazy. Film daje do myślenia czy naprawdę musimy żyć w pogoni za pieniędzmi, karierą i wszystkimi bytami materialnymi.  Opowieść dająca do myślenia, pokazująca jak bardzo oddaliśmy się od natury i jak gdzieś w  nas tli się pragnienie powrotu na jej łono. Historia oparta na faktach.

2. The way (Droga życia)

Historia, której fabuła dzieje się na słynnej Drodze św. Jakuba, którą rok w rok postanawiają przejść tysiące turystów z całego świata. Jej koniec znajduje się w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela. Miejsce ważne dla wielu, sentymentalne. W katedrze według przekonań pielgrzymów znajdują się zwłoki św. Jakuba. Pielgrzymkę tę odbywają najróżniejsi ludzie, nie zawsze wyznacznikiem jest głęboka wiara. Dla wielu jest to podróż wgłąb siebie, odpowiedzenie sobie na pytanie co w życiu chcemy robić i czy naprawdę idziemy dobrą ścieżką. Podróż możemy zacząć już ze swojego domu, albo wybrać którąś ze specjalnie oznaczonych tras i wyruszyć z Porto, Barcelony, Madrytu, Bilbao,  Paryża czyRzymu. Tak naprawdę dołączyć możemy w każdym momencie. Film opowiada o losach amerykańskiego lekarza, który nie może pogodzić się z tragiczną śmiercią syna. Mężczyzna dostaje informację, że jego syn umarł w Pirenejach podczas pokonywania drogi św. Jakuba. Rusza do Francji po szczątki swojego syna. Na miejscu podejmuje on zaskakującą decyzję. Decyduje się przejść całą drogę do Santiago de Compostela, żeby na trasie rozsypać proch swojego syna. Po drodze dołączają do niego inni pielgrzymi, z którymi dalej podąża. Piękny, inspirujący film.

 

3. Everest

Spektakularny film pokazujący wspinaczkę na najwyższy szczyt świata. Opowiada historię grupy ośmiorga wspinaczy, którzy w 1996 roku decydują się zdobyć Mount Everest. Walka z ekstremalnymi warunkami, walka człowieka samego ze sobą. Pasja, nadzieja, odwaga. To film o ludzkiej wytrzymałości, zarówno fizycznej i psychicznej. Trzyma w napięciu i na długo pozostaje w pamięci.

 

4. Choć goni nas czas

Historia dwóch mężczyzn chorych na raka, znajdujących się na łożu śmierci. Poznają się w szpitalu. Różni ich wszystko, są z dwóch zupełnie różnych światów. Jeden z nich jest białym bogaczem, który prowadzi własną korporację, drugi zwykłym ciemnoskórym mechanikiem. Pierwszy zawsze zajęty był karierą i zarabianiem pieniędzy, drugi bardzo szybko został ojcem i musiał poświęcić się rodzinie. Na łożu śmierci jednak okazuje się, że coś ich łączy – pragnienie spełnienia swoich najskrytszych marzeń, których nie udało im się spełnić za czasów swojego zdrowia. Razem wyruszają w podróż życia od Tadź Mahal w Indiach po park narodowy Serengeti w Afryce. Kolejna podróż wgłąb siebie, pokazująca co w życiu jest ważne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.