FILMOWE MAZOWSZE

Na Mazowszu znajdziemy wiele miejsc użytych do kręcenia scen w polskich filmach. Już sama Warszawa pozwoli nam na bardzo długą podróż szlakiem polskiego kina. Dzisiaj spróbujemy jednak oddalić się nieco od stolicy naszego kraju i poza nią poszukać na Mazowszu miejsc, w których powstało wiele znanych polskich filmów. Na początek odwiedźmy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wiele osób uważa, że to jeden z najpiękniej położonych skansenów w Polsce. To właśnie tutaj stanął dwór szlachecki w Rozłogach w ekranizacji “Ogniem i mieczem”. Tutaj też w “Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy Jankiel miał swój koncert na cymbałach. Z obiektów znajdujących się w Muzeum Wsi Mazowieckiej filmowcy najbardziej upodobali sobie zrekonstruowaną karczmę. To w niej w “Ogniem i Mieczem” spotkali się Pan Wołodyjowski, Zagłoba i Bohun, co zakończyło się słynnym pojedynkiem Wołodyjowskiego z Kozakiem. Warto zwrócić uwagę, że karczma jest również w realnym świecie czynna, a spróbować w niej warto chociażby domowego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Płock to historyczna stolica Mazowsza. Położone na wiślanej skarpie miasto przyciąga filmowców swoją bajkowości i fotogenicznością. Może dlatego Krzysztof Gradowski kręcił tu sceny do jednego ze swoich filmów o Panu Kleksie. W Płocku powstały też sceny do znanego serialu “Stawka większa niż życie”. Dla tych którzy pamiętają scenę “z mostem” z odcinka pt. “Ściśle tajne” być może będzie zaskoczeniem, że kręcono ją właśnie na moście im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Płocku.

Kolejnym miastem na filmowym szlaku Mazowsza jest Pułtusk. Z Pułtuska pochodził znany aktor Roman Wilhelmi, jeżeli jesteśmy już przy osobie Wilhelmiego to właśnie na pułtuskim rynku Miecia Aniołowa (w tej roli Bożena Dykiel) stoi w długiej kolejce do sklepu w słynnym serialu Stanisława Barei “Alternatywy 4”. To właśnie uliczkami Pułtuska przed niemieckimi turystami uciekają Jan Nowicki i Cezary Pazura w komedii Olafa Lubaszenki pt. “Sztos”.

Znanym i popularnym turystycznie miejscem jest Twierdza w Modlinie. W znajdującym się w niej budynku spichlerzu z XIX-go wieku Andrzej Wajda usytuował Zamek Horeszków w swoim “Panu Tadeuszu”. Tutaj nakręcono scenę uczty, która zakończyła sie wielką bijatyką. Jeżeli natomiast chcielibyście zobaczyć prawdziwy zamek, którym przy pisaniu poematu inspirował się Adam Mickiewicz, mam na mysli zamek w Mirze, zapraszam do wzięcia udziału w jednej z naszych wycieczek na Białoruś. Wracając do Modlina to właśnie ta twierdza zagrała koszary w “CK Dezerterach” Kto pamięta pierwsze odcinki serialu “Czas honoru”? To właśnie Modlin “udawał” brytyjski obóz szkoleniowy dla komandosów, a w komedii “Kiler” twierdzę wykorzystano jako więzienie, w którym osadzony był Jurek Kiler (Cezary Pazura).

Niewielka miejscowość Jeruzal położona w gminie Mrozy zagrała w lubianym przez widzów serialu “Ranczo”. Wieś nazywa się w filmie Wilkowyje i w niej znajduje się najbardziej znana w Polsce ławeczka ustawiona przed sklepem. Do Jeruzala przyjeżdżają turyści z całej Polski, by zrobić sobie zdjęcie przed wspomnianym sklepem i ławeczką. Na koniec dzisiejszej wędrówki poprzez filmowe Mazowsze wymienię jeszcze Seroczyn. Znany jest on z bogactwa przyrody, ale jeden ze znajdujących się tutaj stawów powinien być bliski każdemu miłośnikowi polskiego kina. Z niego to Karol Strasburger zbierał nenufary w filmie “Noce i dnie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.