GREEN VELO – NAJDŁUŻSZY SZLAK ROWEROWY W POLSCE

Green Velo to najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Ma ponad 2000 kilometrów i prowadzi przez malownicze i interesujące turystycznie regiony naszego kraju. Każdy kto zdecyduje się na pokonanie całej trasy odwiedzi aż pięć województw. Są to następujące województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Oczywiście rowerzyści niewprawieni w pokonywaniu tak długich dystansów lub mający mniej czasu mogą wybrać krótszy, interesujący ich odcinek. Dowolnie wybrać można też kierunek jazdy, z północy na południe lub odwrotnie.      

  

Cały szlak jest oczywiście specjalnie oznakowany i poprowadzony tak, by podczas przejazdu ominąć drogi z dużym natężeniem ruchu samochodowego Trasa prowadzi drogami asfaltowymi, gruntowymi oraz rowerowo-pieszymi. Znaczna część Green Velo przebiega przez tereny leśne oraz wzdłuż dolin polskich rzek. Na szlaku regularnie rozmieszczone są tak zwane MOR-y czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów. Wiele z nich wyposażonych jest w podstawowe narzędzia służące do usunięcia usterek, których doznać mogą rowery na tak długiej trasie. Dopompujemy na nich również koła naszych pojazdów. Na każdym z MOR-ów znajduje się wiata, w której przeczekamy właśnie zaczynający padać deszcz. Przemierzając Green Velo bez większego problemu znajdziemy na całej trasie wiele miejsc , w których możemy przenocować i posilić się w atrakcyjnej cenie. Wiele z tych obiektów także posiada status Miejsc przyjaznych Rowerzystom.

Kiedy zrobimy sobie przerwę od jazdy możemy zwiedzać atrakcje turystyczne na trasie. Oczywiście każdy wybierze to co go interesuje najbardziej, ale na pewno odwiedzenia warte są Frombork, Tykocin, Leżajsk, Chełm czy znany z chrząszcza brzmiącego w trzcinie Szczebrzeszyn. Na uwagę zasługują też Łańcut, Sandomierz, Kielce i Przemyśl. Wymieniać można by długo. Na szlaku znajdziemy Parki Narodowe: Biebrzański, Białowieski, Narwiański czy Roztoczański.

Cała trasa oznakowana jest specjalnymi tabliczkami w pomarańczowym kolorze. Znajduje się na nich też charakterystyczne logo szlaku. Zadaniem znaków jest przede wszystkim wskazywanie właściwej drogi rowerzystom, ale również informowanie o na przykład ciekawych miejscach w okolicy. Green Velo rozpoczyna się lub kończy w zależności od wybranego kierunku jazy w Elblągu. Miastem w którym trasa ma swój drugi “brzeg” są Końskie.

Dla kogo jest Green Velo? Na pewno dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, a dodatkowo zainteresowani są poznaniem lub rozwinięciem wiedzy o naszym kraju. Zbytki przyrody, architektury, obiekty sakralne i wiele innych miejsc sprawią, że po urlopie wrócimy do domu bogatsi nie tylko w tężyznę fizyczną, ale też w wiedzę o tych rejonach Polski przez które będziemy przejeżdżać. Do wakacji jeszcze dużo czasu, ale może warto już teraz pomyśleć o urlopie. O urlopie takim, który będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Dostarczy dużo wrażeń i wrócimy z niego bogatsi zarówno fizycznie i intelektualnie. Tak więc proponuję tym którzy jeszcze nie posiadają rowerów w zaopatrzenie się w nie i do zobaczenia na trasach Green Velo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.