Niezwykły Dom Muminków w Finlandii

W tak wyjątkowy dzień jak dzisiaj, wszyscy myślą o Świętym Mikołaju, Elfach, które pomagają mu w przygotowywaniu prezentów i coraz bardziej wczuwają się w świąteczną atmosferę. 6 grudnia to dzień, w którym uruchamiają się nasze wspomnienia z dawnych lat, przypominamy sobie jak sami byliśmy dzieci, kochaliśmy zimę, prezenty, bajki a każdy z nas miał swoich ulubionych bohaterów. Czy pamiętacie Muminki? Ta finlandzka bajka sprawiała, że wszystkie dzieci garnęły się do książek i komiksów o tej tematyce a później grzecznie siadały przed telewizorami i oczekiwały na kolejny odcinek ekranizacji przygód tych ciekawych stworów. Muminki to bajka, która łączy pokolenia, była popularna zarówno w dzieciństwie dzisiejszych 50 latków, jak i 30, czy 20parolatków a z tego co widać, jest ona znana i lubiana po dziś dzień wśród najmłodszych wielbicieli.

Kim są Muminki?

Muminki to fikcyjne istoty o budowie ciała przypominającej dwunożne hipopotamy. Zostały bohaterami cyklu 9 fińskich książek i ponad 70 komiksów. Pierwsza z książek o Muminkach powstawała jeszcze podczas II wojny światowej, finalnie została opublikowana w 1945 roku. Książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków, doczekały się swoich ekranizacji oraz wersji teatralnej i stały się fenomenem na skale światową.

Muminki to przyjazne istoty, które zamieszkują pewną odległą krainę gdzieś w Finlandii… Któż z nas nie marzył kiedyś o tym, by je spotkać, pobawić się z nimi, zjeść pyszne naleśniki, wejść do ich świata, przytulić się do Mamy Muminka i najprościej – poczuć trochę magii? Od ponad 20 lat mamy taką możliwość. Wioska Muminków została odnaleziona!

Naantali – Wioska Muminków

W 1993 roku oficjalnie potwierdzono istnienie wioski Muminków 🙂 Tak naprawdę – jej wierne odtworzenie możliwe było dzięki największym fanom, ludziom kochającym te stwory, którzy chcieli przełożyć fantazję autorów do rzeczywistego świata i po uzgodnieniu szczegółów stworzyli niezwykłą finlandzką Wioskę Muminków. Położona jest ona na wyspie Kailo, w miejscowości Naantali, tuż obok Turku, do którego z łatwością dostaniemy się z Polski, m.in dzięki tanim liniom lotniczym. Możemy zobaczyć tam dom, w którym mieszkają Muminki a przy odrobinie szczęścia również zrobić sobie zdjęcia z naszymi ulubionymi bohaterami. Wioska Muminków to nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale może i szczególnie dla dorosłych, którzy z rozrzewnieniem będą przypominać sobie dziecięce lata.

Pamiętać musimy o jednym – wioskę Muminków z zewnątrz odwiedzić możemy zawsze, o każdej porze roku, nawet jeżeli zamknięte są jej bramy, możemy dotrzeć tam z drugiej strony. Natomiast jeżeli chcemy zajrzeć do tego świata głębiej i zwiedzić wszystkie zakamarki, powinniśmy wybrać się tam w okresie letnim – Muminki otwierają swój dom i decydują się dzielić swoją prywatnością  z rzeszami wielbicieli wyłącznie w czerwcu, lipcu, sierpniu. Nie dziwmy się temu, w ciągu tych 3 miesięcy Muminki odwiedzane są przez około 200 tysięcy osób, więc później potrzebują odpocząć w swoim własnym rodzinnym towarzystwie. Nie zapomnijmy również, że w zimnej Finlandii nieodłącznym elementem ich życia jest sen zimowy – kiedy już się wyśpią i przeczekają najmroźniejsze miesiące, są gotowe do zabawy i chętne do witania wszystkich swoich przyjaciół.

Winter Magic

Dokładne daty otwarcia sprawdzać możemy na stronie internetowej, ponieważ zazwyczaj w lutym czeka na nas niespodzianka, tzw. Winter Magic, który trwa przez tydzień. Co roku jej termin różni się, więc bądźmy czujni i nie przegapmy zimowych  szaleństw z Muminkami – czekają na nas zjazdy saneczkowe, wyczyny łyżwiarskie na lodowisku, lepienie bałwana i wszystkie możliwe zabawy w śniegu, jakie przyjdą nam do głowy. Atmosfera jest niezwykła i nie powinniśmy tego przegapić!

Zwiedzanie Wioski Muminków

W sezonie letnim możemy odwiedzić dom Muminków wewnątrz – czeka na nas jadalnia z posiłkami Muminków, gabinet Taty Muminka z biblioteczką i maszyną do pisania i oczywiście pokój małego Muminka – pełen zabawek i jego kolekcji muszelek i kamieni. Spacerując dookoła spotykamy naszych ulubieńców, wszyscy zachowują się dokładnie tak samo jak w bajce. W Lodowej  Jaskini zobaczyć możemy straszną Bukę. Po przekroczeniu bram bajkowej krainy powinniśmy udać się również do amfiteatru, gdzie będziemy mogli obejrzeć przedstawienie pokazujące codzienne życie Muminków.

Już wkrótce… Dom Muminków w Polsce!

Ostatnio o Muminkach głośno wśród Polaków ze względu na ogłoszoną niedawno wiadomość, że na Dolnym Śląsku powstaje kolejny Dom Muminków – być może będzie to ich wypoczynkowa posiadłość, gdzie schowają się aby przeczekać zimę w Finlandii 🙂 Wioska powstać ma w w Borowicach, tuż obok Jeleniej Góry. Zostanie ona usytuowana w Lapońskiej Wiosce Kalevala, która już teraz jest niezwykle atrakcyjnym miejscu, w którym możemy zjeść fińskie potrawy czy przespać się w fińskim namiocie. Do szczęścia brakuje tam już tylko Muminków. Otwarcie planowane jest na koniec 2021 roku, ale już teraz szykujcie się na niezwykłe atrakcje.

~Monika Otczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.