Wiedeń – miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Największym powodem dla, którego powinniście wybrać się do Wiednia, jest fakt, że jeżeli tam przyjedziecie, to na pewno się w nim zakochacie. Nie ma innej możliwości, to miasto zachwyca sobą praktycznie wszystkich. Odnajdą się tu różne charaktery i osoby z różnymi potrzebami – miłośnicy zabytków, opery, zakupów, luksusowych sklepów, zieleni i parków, kościołów, fotografii, parków rozrywki, muzeów, sztuki, imprez, dobrego jedzenia, słodkości i innych. To miasto kryje dla każdego coś dobrego. Przyciąga, hipnotyzuje, powoduje że chcemy tam wrócić.

Wiedeń to częsta destynacja na weekendowe wyjazdy, ale warto wybrać się tam na trochę dłużej. Znajdziemy tam ogrom miejsc wartych zobaczenia a żeby zachęcić do podróży tam, wystarczy wymienić chociaż kilka z nich. Po spędzeniu tam zaledwie dwóch dni, możemy poczuć spory niedosyt, że nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego, więc warto zaplanować sobie wizytę tam na troszkę dłużej. Nie zapomnijcie o dobrym aparacie, bo będziecie używać go non stop! Wiedeń to bardzo wdzięczne i atrakcyjne miasto do fotografowania. Co warto zobaczyć?

Zacznijmy od tego, że Wiedeń to raj dla miłośników pałaców, zespołów pałacowo-ogrodowych i dziejów dynastii Habsburgów. Na każdym kroku widzimy tu ich ślady. Nie możemy opuścić Wiednai bez zobaczenia tych miejsc:

Pałac Schonbrunn – dawna letnia rezydencja Habsburgów, pałac zbudowany w XVIIIw, unikalne miejsce, zachwycające i z zewnątrz i wewnątrz, liczące sobie aż 1441!!! komnat, z czego do zwiedzania udostępnionych jest 45. Naprawdę robią wrażenie, utrzymane są w stylu rokoko – białe powiechrzenie ozdobione ornamentami z 14 karatowego złota. pozostaną w pamięci na długo.  Jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie otoczonymi imponującym zespołem parkowo-ogrodowym z którym wiąże się wiele ważnych dat i wspomnień. To tu w Sali Lustrzanej koncertował 6 letni Mozart, w sali  Vieux-Laque swoje rozmowy prowadził Napoleon, w Gabinecie Owalnym  odbywały się tajne spotkania Marii Teresy z kanclerzem. Park bogaty jest w różnorodne fontanny, pomniki, kwiaty, rzeźby i robi wrażenie o każdej porze roku. Największą jego atrakcją jest Glorieta, o której trochę poniżej.

Glorietta – usytuowana na wzgórzu o wysokości 60 metrów, ukazuje się ona po wyjściu na dziedziniec pałacu Schonbrunn. Symbol zwycięstwa z niesamowicie malowniczym widokiem na panoramę Wiednia

Belweder – jeden z najbardziej znanych zabytków Wiednia, barokowy pałac składający się z dwóch budynków oddzielonych od siebie ogrodem utworzonym w stylu francuskim, ozdobiony posągami sfinksów. Przed pałacem znajduje się staw lustrzany, w którym pięknie odbija się pałacowa fasada. Znajduje się tam również galeria sztuki  z bardzo cennymi dziełami i austriackimi zbiorami idealna dla miłośników malarsrtwa

Hofburg – siedziba austriackich władców, chociaż tak naprawdę można by użyć stwierdzenia iż była jego sercem i przez wiele stuleci aż do 1918 roku zostawała zamieszkiwana przez Hasburgów. Dalej znajdziemy tu wiele zachowanych rzeczy związanych z tym rodem – w Skarbcu Cesarskim znajduje się największy klejnot koronny średniowiecza: insygnia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w tym korona cesarska. Do zwiedzania dostępnych mamy także 19 apartamentów cesarskich, pokazujących warunki w jakich żyła rodzina cesarska. Odwiedzić możemy także Muzeum cesarzowej Sisi, co na pewno jest nie lada gratką dla kobiet, które w dzieciństwie śledziły jej losy w bajce “Księżniczka Sisi”, bądź interesują się jej życiem

Prater

Wiedeń to jednak nie tylko wspaniałe zespoły pałacowe, to znacznie więcej. Miasto to jest nie lada gratką dla miłośników mocniejszych wrażeń. Jeżeli kochacie adrenalinę, wesołe miasteczka albo chcecie sprawić radość dzieciom, które na pewno znajdą coś dla siebie, koniecznie musicie odwiedzić Prater – ogromny teren wypoczynkowo-rekreacyjny z lunaparkiem, skateparkiem, dużym terenem do spacerów, biegania, ścieżkami rowerowymi. Nie ukrywajmy jednak, że większość osób przybywa tutaj dla wielkiego wesołego miasteczka, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeden z najwiekszych parków rozrywki w Europie oferuje diabelski młyn, rollercoaster, gokarty, karuzele, Muzeum Figur Woskowych czy też Czekolady oraz przyrządy tylko dla wytrwałych i najbardziej żądnych adrenaliny. I mały i duży znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie płacimy za wstęp do parku, tylko za poszczególne atrakcje, więc jeżeli nie mamy ochoty wybrać się na żadne atrakcje, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedzić je z bliska i popatrzeć na innych śmiałków. A może następnym razem i my przekonamy się i zechcemy wejść na ogromną kolejkę.

Hundertwasserhaus

Nietypowy kompleks mieszkalny zaprojektowany przez artystę o nazwisku, dla uhonorowania którego miejscu temu została taka właśnie nazwa. Koncepcją twórcy było stworzenie miejsce w zgodzie z naturą – traktował naturę jako partnera człowieka. Na balkonach, tarasach i we wszystkich możliwych miejscach rośnie mnóstwo roślin. Znajduje się tam około 250 drzew i krzewów. Jest wielką atrakcją Wiednia, jednakże możemy oglądać ją tylko zzewnątrz, ponieważ budynek zamieszkiwany jest przez zwyczajnych mieszkańców.

Wiedeń kryje w sobie wiele innych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, nie sposób wymienić ich tutaj wszystkich. Najlepiej pojechać samemu, żeby przekonać się, że inni mówią prawdę i to niezwykłe miasto, którym nie da się tak łatwo nasycić. Przy okazji wizyty w austriackiej stolicy nie zapomnijmy o spróbowaniu jednego z największych słodkich przysmaków Austrii – Tort Sachera. To symbol Wiednia, sprzedawany w praktycznie każdej kawiarni. Stworzony został on w 1832 roku przez 16letniego wówczas kucharza Franza Sachera. Mocno czekoladowe pyszne ciasto to coś czego nie możecie odmówić sobie przy okazji wizyty w Wiedniu. Smacznego!

 

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.