DO BUKARESZTU – STOLICY RUMUNII

     Rumunia jest niezwykle interesującym krajem. To miejsce unikalne, otoczone przez Karpaty z wieloma jeszcze terenami dzikimi oraz deltą Dunaju, który wpada tu do Morza Czarnego. Rumunia też niezwykła kultura, od wieków zachowana przez mieszkających tutaj  ludzi i atrakcje kulturalne, z których wiele wpisanych jest na listę UNESCO. Dzisiejszy tekst poświęcimy Bukaresztowi, stolicy tego niezwykłego kraju.

Bukareszt zwany był kiedyś Małym Paryżem Europy Wschodniej, dzisiaj znajdziemy w nim też między innymi budynki z czasów reżimu komunistycznego. Stolica Francji przychodzi od razu na myśl, kiedy przejdziemy przez Łuk Triumfalny i ulicę Kiseleff. Z Paryżem kojarzy się również należąca do jednych z najstarszych w mieście główna arteria Calea Victoria. Znajdziemy tu eleganckie budynki, takie jak Pałac Cantacuzino. Świadkiem nie tak odległej historii jest Plac Rewolucji. To tutaj miały miejsce wydarzenia z 1989 roku, kiedy to obalono komunistycznego dyktatora Nicolae Ceausescu.

Pałac Prlamentu uważany jest za drugi co do wielkości budynek rządowy na świecie. Większy od niego jest jedynie amerykański Pentagon. Wybudowano go w przeciągu 5 lat i miał być siedzibą głównych władz komunistycznej Rumunii. Obecnie znajduje się w nim między innymi Parlament Rumunii oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

W Bukreszcie znajduje się wiele godnych polecenia muzeów. Największym z nich jest Narodowe Muzeum Sztuki. Jednym z wartym wymienienia eksponatów jest między rzeźba “Modlitwa” autorstwa Constantina Brancusi, najbardziej znanego rumuńskiego artysty. Innym ciekawym muzeum jest muzeum rodziny Storck. Karl Storck był pierwszym profesorem rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Bukareszcie. Jednak najstarszym muzeum w całej Rumunii jest znadujące się w jej stolicy Muzeum Historii Naturalnej. Najciekawszym znajdującym się w nim eksponatem jest szkielet mamuta.

Nie tylko melomani powinni odwiedzić bukareszteńską filharmonię. Wybudowany w stylu neoklasycznym budynek jest dzisiaj symbolem miasta. Wyjątkowa akustyka jaka panuje wewnątrz filharmonii powoduje że chętnie koncertują tu najbardziej znani na świecie muzycy. Nietypową atrakcją jak na miasto znajdującą się w Bukareszcie jest Muzeum Wsi. To jeden z największych parków etnograficznych w Europie. Na obszarze ponad 13 hektarów, ulokowano ok. 350 zabudowań mieszczących aż 55 000 eksponatów. Raz na dwa lata odbywają się tu tak zwane “Targi Rzemieślników Ludowych”.

O Rumunii, w tym również o Bukareszcie chcemy jeszcze pisać. Tym bardziej że na wiosnę planujemy odwiedzić Rumunię. To tej podróży zapraszamy już teraz wszystkich chętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.