Ateny – kraina greckich Bogów

Na dworze coraz zimniej, coraz mniej chce nam się wychodzić z domu i wystawiać nos spod ciepłej kołdry. Jeszcze nawet nie zaczęła się zima a już myślami jesteśmy przy wiośnie i czekamy kiedy znowu zrobi się ciepło. Niestety, do tego jeszcze daleka droga. Pora roku nie powinna jednak stanowić przeszkody w naszym podróżowaniu i psuć nam samopoczucia. Świetnym pomysłem na zimową chandrę jest krótki wyjazd, tzw. city-break do cieplejszych niż Polska w tym okresie krajów.

Jedną z ciekawych propozycji może być krótki wypad do Aten – jednej z najciekawszych europejskich stolic. Jeżeli interesuje was antyk, Greccy Bogowie i historia – poczujecie się tam jak w raju. Nawet jeżeli nie jesteście pasjonatami, to trudno uwierzyć w to, że chociaż raz nie myśleliście o zobaczeniu Akropolu, Parteonu czy świątyni Zeusa. To miasto żyje historią, przechadzając się uliczkami możemy poczuć się, jakbyśmy przenieśli się w czasie i chodzili po nim razem z greckimi Bogami. W zimie możemy liczyć tam na około 15-17 stopni, brzmi kusząco, prawda?

Stolica Grecji pozwala cieszyć się wieloma starożytnymi zabytkami. To kolebka demokracji, miasto w którym powstał ten ustrój. To bardzo ważny ośrodek w dziejach ludzkości, miejsce gdzie zaczęło się wszystko. Grecka sztuka, kultura, filozofia, nauka – te za pośrednictwem Rzymian zostały przekazane Europejczykom i przez wiele lat wywierały ogromny wpływ na rozwój Europy, aż po dziś dzień…

Jeżeli będziecie planować wyjazd do Aten, nie nastawiajcie się, że zobaczycie piękne, potężne miasto w apogeum swojej świetności. Tak naprawdę to specyficzne miasto, głośne, nieco brudne, pełne street artu, z szalonymi na polskie standardy kierowcami, gdzie znaki drogowe i sygnalizacja znaczą niewiele. Jednak to miejsce z niezwykłą magią i klimatem, jakiego nie spotkacie nigdzie indziej. Na pewno związane jest to z bogatą historią, obok której nie da przejść się obojętnie.

Akropol

Podstawowym punktem programu, bez którego nie można tak naprawdę powiedzieć “byłem/am w Atenach” jest odwiedzanie Wzgórza Akropol z Partenonem na szczycie, górującego nad miastem od tysięcy lat. Ze wzgórza rozciąga się przepiękna panorama a wieczorami najsłynniejszy zabytek Aten zachwyca jeszcze bardziej, oświetlony z każdej strony. To właśnie na wzgórzu znajduje się zespół najpiękniejszych zabytków, pozostałości świątyń ku czci Bogów. Kompleks świątyń powstał tu w V wieku p.n.e.

 

Do najsłynniejszych zaliczyć możemy:

Partenon – świątynia Ateny, uważana za arcydzieło klasycznej rzeźby greckiej.

Świątynia Nike – niewielka budowla w południowo-zachodniej części wzgórza, najlepiej zachowana świątynia, trzykrotnie odrestaurowywana

Teatr Dionizosa – jeden z najważniejszych obiektów tego typu, wzór architektoniczny dla wszystkich innych teatrów greckich. Wystawiono w nim wiele niezwykłych sztuk największych tragików ateńskich, takich jak Sofokles czy Eurypides.

Odeon Heroda Attyka – przeznaczony do wystąpień muzycznych, swoją rolę pełni do dziś. Bardzo często odbywają się tam festiwale muzyczne. Co roku odbywa się tam popularny Festiwal Ateński, gdzie przyjeżdzają znakomici greccy artyści.

Akropol na pewno wywrze na was wrażenie, pozwoli przypomnieć sobie trochę najstarszej historii i wczuć się w klimat tamtych czasów.

Bilet do Akropolu upoważnia również do wejścia do Agory i Świątyni Zeusa. Agora w starożytnym świecie pełniła funkcję centrum życia politycznego, kulturowego i społecznego, jest bardzo ciekawym miejscem  do zobaczenia. Najbardziej znaną budowlą jest tu Świątynia Hefajstosa  – kierując się w jego stronę mijamy kilka mniej okazałych ruin, takich jak Świątynia Apolla czy Ołtarz Zeusa.

Monastiraki

Ateny to miasto, które wciąż pełne jest śladów Bogów… Jednakże nie tylko. Będąc w Atenach, nie sposób ominąć targu Monastiraki – leży w centralnym punkcie, blisko największych atrakcji i sam w sobie również jest jedną z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych. Zawsze pełen ludzi, mieszkańców czy też turystów, którzy zatracają się w podziwianiu kolorowych straganów i szale zakupów pamiątkowych. Znajduje się też tutaj pełno klimatycznych knajpek i  restauracji. Warto przysiąść na samym placu i wsłuchać się w występy wszechobecnych w tej okolicy ulicznych artystów.

Po odwiedzinach u Bogu, spróbowaniu greckiej kuchni i zakupów w kolorowym raju czas na chwilę relaksu i odpoczynku w otoczeniu zieleni. Koniecznie odwiedzić musimy Narodowy Ogród w Atenach – zwłaszcza w czasie upalnych dni, których w Atenach nie brakuje, miejsce to daje ukojenie, cienie i odprężenie. Park zajmuje aż 16ha i ma bardzo bogate zbiory roślinności. To idealne miejsce na popołudniowy spacer.

Jeśli tylko starczy Wam czasu, okolice Aten również niosą ze sobą wiele atrakcji i ciekawych miejsc. To świetna destynacja na około tygodniowy urlop i dobra możliwość na powtórkę z historii.

~Monika Otczyk

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.