MIASTA SAKSONII

Saksonię zalicza się jest do najczęściej odwiedzanych regionów Niemiec. Architektura, kultura, historia miast saksońskich tworzą różnorodność, która sprawa że wycieczka do tego niemieckiego landu dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Pisząc o miastach Saksonii obowiązkowo należy zacząć od jej stolicy czyli Drezna. Kościół Mariacki, Zwinger, Opera i Zamek Rezydencyjny Wettynów to najbardziej znane miejsca w tym mieście. Drezno mimo tego, że pod koniec II-giej wojny światowej zostało praktycznie całkowicie zniszczone dziś świeci swoją wspaniałą barokową architekturą. Warto je również polecić melomanom, ponieważ na sześciu scenach od operowej po nowoczesną scenę drezdeńskiej filharmonii przez cały rok odbywają się tu ważne i interesujące wydarzenia kulturalne. Najważniejsze z nich to Drezdenski Musikfestspiele. Festiwal Moritzburski, Dni Jazzu czy Dixieland Festiwal.

Niedaleko Drezna znajduje się mająca ponad 1000 lat historii Miśnia, a znajdujący się w tym mieście zamek Albrechtsburg uznawany jest za pierwszy rezydencyjny zamek w Niemczech. Miśnia miastem rezydencyjnym została w 1423 roku i dlatego nazywana jest kolebką Saksonii. W 1710 roku w pomieszczeniach zamkowych założono pierwszą w Europie manufakturę porcelany. Z niej miasto słynie do dzisiaj. Trzeba pamiętać też, że Miśnia to również winnice i wspaniałe wino.

Zostając przy winie koniecznie należy wspomnieć o innym mieście – Radebul. To stolica Saksońskiego szlaku winnego. Pagórkowy krajobraz wokół miasta zajęły właśnie winnice: te małe i te większe. Doskonałym pomysłem na poznanie okolicy będzie przejażdżka pociągiem, który ciągnie autentyczna 130-letnia lokomotywa parowa. Obok tradycji winiarskich Radebul to również miejsce, gdzie znajduje się muzeum Karola Maya. To właśnie tu narodzili się Winnetou i Old Shatterhand. Karol May nigdy nie był w Ameryce, a mimo stworzył sugestywny obraz Dzikiego Zachodu.

W samym środku Doliny Łaby znajdziemy Pirnę. Wyróżnia ją zabytkowe Stare Miasto ze wspaniałymi domami dawnych mieszczan. Sam rynek uwiecznił na swoim obrazie znany nam z pejzaży XVIII-wiecznej Warszawy Canaletto. Obraz tak podoba się mieszkańcom Pirny, że każdego roku mieszkańcy miasta zbierają się, by odtworzyć uwiecznioną na płótnie scenę. Trzeba koniecznie pojechać i to zobaczyć.

Rok 1002 to liczba wyjątkowa. To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o “Budisinie”, jak nazywają to miasto mieszkający w nim do dzisiaj Słowianie. Charakterystyczne dla Budziszyna jest jego 14 wież z najbardziej “Starą Wieżą Wodną”. Będąc tutaj warto odwiedzić Muzeum Serbołużyckie, by poznać historię i kulturę tego narodu. Budziszyn słynie również z musztardy. Znajduje się tu muzeum tego ostrego przysmaku popularnego również u nas. W sierpniu każdego roku odbywają się Budziszyńskie Dni Musztardy.

Na koniec naszej podróży po Saksonii zajrzymy jeszcze do Żytawy Miasto od wieków znane znane jest z przemysłu tkackiego. Nieprzypadkowo więc najważniejsze zabytki Żytawy to to dwie średniowieczne zasłony wielkopostne. Uwagę zwraca też Rynek z Ratuszem zaprojektowanym przez słynnego niemieckiego architekta Karla Schinkla oraz kościół św. Jana z 60 metrową wieżą. Po Saksonii podróżować można by jeszcze długo. Ju teraz wiem, że niedługo poświęcę jej znowu miejsce na blogu. Bo miejskie piękności Saksonii to temat na długą opowieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.