Jeziora Plitwickie – Chorwacki raj

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych podróżniczych kierunków wśród naszych rodaków. Kusi nas piękna pogoda, ciepła woda i niewielka odległość. Do Chorwacji dostać możemy się autokarem, częstą metodą jest auto – przy rozłożeniu kosztów na 4 podróżujące osoby jest to bardzo ekonomiczne lub od niedawna samolot. Tanie linie lotnicze wprowadziły sezonowe loty z kilku różnych miast Polski do różnych destynacji, np. do Zadaru.

Jedną z największych atrakcji Chorwacji a zarazem miejscem bardzo popularnym i docenianym przez wszystkich Europejczyków są Jeziora Plitvickie. Jest to atrakcja jedyna w swoim rodzaju, bardzo licznie odwiedzana przez ludzi z całego świata. Park Narodowy Jezior Plitvickich położony jest około 140 km od stolicy Chorwacji – Zagrzebia i słynie zn 16 połączonych  jezior krasowych, które połączone są ze sobą wodospadami. Ich przepiękny wygląd potęgowany jest przez ich turkusowy, niezwykły kolor. Nie jest to najtańsza atrakcja, jednak naprawdę warto wydać te pieniądze – jeziora te są unikalne i na pewno pozostaną w waszej pamięci na długi czas. W sezonie letnim za bilet dla dorosłego wydamy około 150 zł. Jeżeli macie taką możliwość, to warto wybrać się tam we wczesnym okresie jesiennym – od 1 października cena znacząco spada i za wejście zapłacimy już tylko 60 zł. Na zwiedzanie Jezior Plitvickich warto przeznaczyć cały dzień. W październiku Chorwacja wciąż bardziej pogodą przypomina lato, niż jesień, więc może być dobrym pomysłem na krótki jesień – zachęca do tego zarówno cena, jak i znacznie mniejsza ilość turystów, aniżeli w bardzo gorącym i obleganym przez ludzi letnim okresie.

Jeziora Plitvickie powinny zachwycić nawet najwybredniejszych osobników. Do wyboru mamy kilka różnych tras – różnią się między sobą trudnością, długością i atrakcjami, jakie można zobaczyć po drodze. Do wyboru mamy dwa wejście, Entrance 1 i Entrance 2 oddalone od siebie o kilka kilometrów. Zdecydowanie warto zacząć od wejścia nr 1 – to właśnie blisko niego naszym oczom ukażą się najpiękniejsze krajobrazy i pocztówkowe ujęcia, cudowne panoramy jezior i widoki z góry. Zaczynając od wejścia numer 2, również dojdziemy do tego punktu, ale często po kilku godzinach wcześniejszego marszu, kiedy będziemy już zmęczeni i nie docenimy tak tego piękna.

Z wejścia numer 1 mamy do wyboru 4 trasy wyprawy – A, B, C, K. Trasy A i B to te, które należą do najłatwiejszych, C to trasa optymalna a K to trasa długa, wymagająca sprawności fizycznej i około 7- 8 godzin wędrówki.  Najczęściej wybraną trasą jest trasa C, jej przejście nie powinno zająć Wam dłużej niż 3-4h. Nie ma na niej żadnych trudnych podejść, stromych wejść pod górę, jest za to ogrom piękna, który mijacie na każdym kroku.  Wybierając trasę C zobaczycie większość jezior, najpiękniejszych wodospadów i widoków i na pewno nie zawiedziecie się – wrócicie z tej wycieczki usatysfakcjonowani, wystarczająco ale niezbyt zmęczeni i nasyceni pięknem natury.

Jeziora Plitvickie to coś co każdy musi zobaczyć chociaż raz w życiu, ich ogrom, kolor, całokształt naprawdę zachwyca. Nie bez powodu jest to miejsce tak oblegane a jego popularność wzrasta z roku na rok. Naprawdę warto to zobaczyć i przekonać się, że to co mówią inni ludzie to prawda! To cudowna okazja na obcowanie z naturą i prawdziwym, niezniszczonym przez człowieka pięknem. Warto jednak wybrać termin, kiedy miejsce to nie będzie oblegane przez ogromne wycieczki i tłumy ludzi, bo tylko wtedy naprawdę skorzystacie ze wszystkich walorów jakie ma do zaprezentowania to miejsce.

 

 

~Monika Otczyk

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.