MALTA – TAJEMNICZA WYSPA

Malta to wyspa położona na Morzu Śródziemnym 80 km na południe od Sycylii i na równoleżnikowej wysokości Tunezji i Algierii. Tak naprawdę to archipelag wysp, do którego zaliczają się trzy główne wyspy: Malta, Gozo i Comino, ale też kilka mniejszych czy wręcz mikro wysepek. Zamieszkałe są tylko te największe. Malta posiada niezwykle interesującą historię, która nadała wyspie swój wyjątkowy charakter. Historia ta związana jest z rycerskim zakonem Joannitów, którzy przez kilkaset lat mięli na wyspie swoją siedzibę. Im to Malta zawdzięcza swój rozwój. Obecnie znajduje się tu jedna z największych na świecie komasacja zabytków. W samej tylko stolicy Malty – Vallettcie jest ich kilkaset. Turyści, którzy lubią zwiedzać nie będą się na Malcie nudzić.

Narodem który odcisnął na Malcie swój charakter byli również Anglicy, ponieważ wyspa w XIX wieku została  ich kolonią. Anglicy pozostawili po sobie ruch lewostronny, niedobre angielskie jedzenie w hotelach oraz angielskie gniazdka elektruczne. Wybierając się na wyspę koniecznie należy zaopatrzyć się w przejściówkę. Inaczej nie podłączymy żadnego przywiezionego z Polski urządzenia do prądu. Dzisiaj kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej i obowiązuje w nim waluta Euro, a poziom życia na Malcie zbliżony jest do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Anglików spotkamy na wyspie bardzo dużo. Lubią tu przyjeżdżać, pewnie ze względu na kolonialną przeszłość wyspy. Malta charakteryzuje się subtropikalnym klimatem z łagodnymi zimami i długim ciepłym latem. Oznacza to, że można wybrać się tu na wycieczkę jeszcze długo po zakończeniu sezonu urlopowego w Europie. Lot z Polski trwa około 2,5h i oczywiście to odwiedzenia Malty wystarczy nam dowód osobisty.’

Do najciewawszych zabytków, które na Malcie trzeba zobaczyć należy znajdująca się w stolicy kraju Vallettcie katedra św. Jana Chrzciciela. Pochodzący z XVI wieku kościół należał niegdyś do zakonu Joannitów. Będąc w Vallettcie zwiedzić trzeba również Pałac Wielkiego Mistrza i ogrody Barrakka skąd roztacza się przepiękny widok. Wybrać warto się do Mdiny. To doskonale zachowane średniowieczne, warowne miasto, które dawniej było stolicą Malty. Ciekawostką jest to, że w Mdinie obowiązuje zakaz poruszania się samochodami. Na Malcie znajdują się również zabytki z epoki starożytnej czy wręcz prehistorycznej jak megalityczny kompleks świątynny na wyspie Gozo.

Wszyscy, którzy chcieliby się zapoznać z fauną Morza Śródziemnego powinni odwiedzić Narodowe Akwarium Malty. W akwariach pływa ty wiele gatunków ryb żyjących w Morzu Śródziemnym, a przejście szklanym tunelem w otoczeniu pływających rekonów dostarczy niezapomnianych wrażeń. Interesująca jest tu też kolekcja gadów. Każdy kto chciałby zdjęcie z kameleonem może włożyć głowę do szklanej kuli wychodzącej w jego terrarium i wyjątkowa pamiątka z wyjazdu na Maltę gotowa. Po zwiedzaniu warto usiąść w jednej z nadmorskich restauracji by skosztować lokalnych ryb, które przed chwilą oglądało się w akwarium. Polecany specjał to też ośmiornice w cebuli. Będąc na Malcie warto odwiedzić Mediterraneo Marine Park. To morski park rozrywki, w którym zobaczyć można pokazy delfinów, słoni morskich, a także papug. W ciągu dnia odbywa się tu też prezentacja gadów.

Po Malcie bezproblemowo możemy przemieszczać się autobusami komunikacji miejskiej. Podstawowy bilet kosztuje 2 Euro, ale koszty możemy obniżyć kupując sobie kartę na większą ilość przejazdów. Pamiętać tylko trzeba czekając na przystanku, że jeżeli nie zamachamy na kierowcy, może się w ogóle nie zatrzymać tylko pojechać dalej. Komunikacją miejską dostaniemy się również na jedną z plaż. Na Malcie znajdziemy plaże zarówno kamieniste jak i piaszczyste. Polecam ładną piaszczystą plażę Golden Bay z piaskiem również na dnie morza. Do kąpieli nie trzeba więc zakładać przeznaczonego do kąpieli w wodach z kamienistym dnem obuwia. Innym plażami wartymi odwiedzenia są Gnejna Bay czy Tuffieha Bay. Malta to doskonały pomysł na wycieczkę dla tych, którzy oprócz wypoczynku cenią są poznawanie ciekawych miejsc. Takie osoby nie będą się tutaj nudzić, a czas urlopu minie bardzo szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.