Budapeszt – Europejski szyk, klasa i elegancja

Nasza piękna Polska otoczona jest wieloma atrakcyjnymi miejscami, jakie oferują nam nasi sąsiedzi, jednak jeżeli znudzą wam się już bawarskie klimaty Niemiec lub zastygnięta w przeszłości Ukrainy, warto sięgnąć troszkę dalej. Blisko Polski czekają na nas Węgry, którzy pałają do nas dużą sympatią i nie bez powodu po dziś dzień żywe jest przysłowie ” Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. To słynne wyznanie ponadnarodowej więzi jaka łączy nas z tym narodem. Łączy nas historia, mamy wiele wspólnych kart i pozytywnych relacji  w przeszłości.

Jedną z pereł Węgier jest majestatyczny, pełen niesamowitych zabytków Budapeszt. To miasto dostojne, mocno związane z Habsburską dynastią panującą na tych terenach przez wiele lat. To właśnie oni przywrócili Budapesztowi dawną świetność, która została nadszarpnięta przez liczne walki o wpływy na tym terytorium. Za panowania Habsburgów zostały połączone dwa miasta po obu stronach Dunaju – Buda i Peszt i w ten sposób powstał Budapeszt, taki jakim znamy go dziś. Stał się miastem pełnym przepychu, zachwycającym już od samego wjazdu, jedynym w swoim rodzaju i pozostał takim do dziś.

Miasto to zachwyci sobą koneserów sztuki i architektury – swoją elegancją i szykiem przyćmiewa większość Europejskich ulic. Monumentalne budowle, centra kultury, piwniczki pełne win, eleganckie kamienice, tajemnicze uliczki pełne wytwornych restauracji i kawiarni – to wszystko czeka na nas w Budapeszcie.

Parlament Narodowy w Budapeszcie – 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych oraz 40 milionów cegieł

Niewątpliwym symbolem Budapesztu jest górujący nad Dunajem parlament – jest jednym z najokazalszych gmachów tego rodzaju w Europie. 268 metrów długości, neogotycki styl, klasa. Do jego budowy wykorzystano ponad 40 kilogramów złota i pół miliona kamieni szlachetnych! Robi niesamowite wrażenie zarówno za dnia, jak i w nocy, jednakże wygląda wtedy zupełnie inaczej – pięknie oświetlony, widoczny jest jeszcze z dalszej odległości niż za dnia. Z daleka przypominać może koronę królewską – pełen wieżyczek tworzy nietypowy kształt. Oślepia turystów swoim przepychem, onieśmiela, wyzwala różne emocje, ale przyznać trzeba na pewno, że jest to zabytek na skalę światową.

Most Łańcuchowy w Budapeszcie – Széchenyi lánchíd

XIX wieczny most, który jako pierwszy połączył ze sobą dwie strony Dunaju – tj. Budę i Peszt, to miejsce, którego podczas wizyty w tym mieście pominąć nie można a zarazem byłoby bardzo trudno, ponieważ znajduje się w miejscu, do którego i tak zapewne trafimy. Obok Parlamentu to jedna z ulubionych atrakcji turystów – jest świetną bazą do robienia zdjęć. Możemy zobaczyć z niego panoramę Wzgórza Zamkowego, Wzgórze Gellerta, czy też Budynek Parlamentu. Sam w sobie robi wrażenie pod względem architektonicznym. Pięknie i mistycznie wygląda, kiedy otula go mgła… Warto sprawdzić.

Wzgórze Gellerta

Widoczne z prawie każdej strony Budapesztu usilnie zaprasza nas do wspięcia się na szczyt i zobaczenia z całą pewnością najpiękniejszej panoramy Budapesztu. Dostać na górę możemy się w około 20 minut, nie jest to wymagający spacer a na pewno warty tego wysiłku. Wzgórze Gellerta uznawane jest jako miejsce tajemnicze, mistyczne, trochę mroczne, co sami będziecie mieli możliwość sprawdzić. Być może dzieje się tak poprzez osobę samego biskupa Gellerta? Kapłan ten na polecenie króla ochrzcił Madziarów i próbował ewangalizować Węgry. Według legendy został on porwany przez pogan, zamknięty w beczce a następnie spuszczony w niej w przepaść z samego szczytu góry. Być może to jego duch wciąż krąży gdzieś w tych rejonach. Dawniej mówiono, że Wzgórza Gellerta to miejsce, gdzie odbywają się sabaty i spotykają się czarownice… Jedno jest pewne – nie przeszkadza to w odwiedzeniu wzgórza, zwykle pełnego ludzi, zakochanych par, turystów podziwiających zachód słońca. Po zmroku warto mieć się na baczności, ale w razie kłopotów na pewno możecie liczyć na pomoc i opiekę świętej pamięci Gellerta czuwającego nad osobami zjawiającymi się na wzgórzu.

U podnóża wzgórza warto także odwiedzić Skalny Kościół – miejsce modlitw umieszczone w grocie. Przy okazji pobytu na górze Gellerta można pokusić się, aby zwiedzić to miejsce, w cenie biletu dostajemy polskiego audio-przewodnika.

 

Wzgórze Zamkowe

Jeżeli jesteście w Budapeszcie i nie odwiedziliście tego miejsca, to tak naprawdę nie widzieliście stolicy Węgier…  To raj dla miłośników zwiedzania i historii! Znajduje się tam Zamek Królewski, Muzeum Historii Narodowej, Węgierska Galeria Narodowa, Baszta Rybacka, Kościół św. Macieja – jeden z najpiękniejszych w mieście. Stąd rozpościera się także cudowny widok na miasto. Obszar ten w całości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znacznie różni się od reszty miasta – jest tam spokojniej, zobaczyć możemy barokowe uliczki, przepiękną zabudowę i atmosferą wolną od pośpiechu. Nie ma piękniejszego widoku w Budapeszcie niż Wzgórze Zamkowe nocą!

Wzgórze Zamkowe nocą

~Monika Otczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.