KARNAWAŁ W WENECJI

Tradycyjny karnawał rozpoczyna się każdego roku w Święto Trzech Króli, a kończy dzień przed Środą Popielcową. W nadchodzącym roku Popielec wypada 26 lutego, co w praktyce oznacza, że zainteresowani karnawałem mają do dyspozycji 51 dni zabawy. Najbardziej znane karnawały na świecie odbywają się w Rio de Janeiro, Londynie, Nowym Orleanie, na Teneryfie oraz w Wenecji. Ten ostatni należy do najstarszych, a jednocześnie największych tego typu imprez. Trwa zawsze około 20 dni i tradycyjnie kończy się przed Środą Popielcową.

Wenecji reklamować specjalnie nie trzeba. To jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych. Słynie z bogactwa zabytków, kanałów z gondolami i niezwykłej atmosfery, która przyciąga tu zakochane pary. Chociaż miasto jest pełne turystów przez cały rok, czas karnawału jest jednym z tych terminów, w których szczególnie warto Wenecję odwiedzić. Nie przypadkiem właśnie wtedy da miasta przyjeżdżają turyści nie tylko z Włoch, ale z całego świata.

W czasie karnawału na odwiedzających Wenecję czeka wiele atrakcji. Imprezy, parady, pokazy, konkursy odbywają się w całym mieście, ale najważniejszym, takim głównym miejscem karnawału jest plac św Marka. Na nim ustawiona jest wielka scena, która często określana jest jako największa scena balowa Europy. Tutaj też można spotkać najwięcej osób, które swoje twarze skrywają pod tradycyjnymi weneckimi maskami. Historia weneckiego karnawału liczy sobie kilkaset lat i sięga epoki średniowiecza i już z tych czasów mamy pierwsze informację o najważniejszym jego symbolu czyli o maskach. Największy rozkwit karnawału nastąpił jednak dużo późnej, w okolicach XVII-go wieku. Warto zwrócić uwagę, że później karnawał wenecki trochę podupadł co wiązało się z likwidacją Republiki Wenckiej. Jego renesans nastąpił dopiero w drugiej połowie XX-go wieku i od tego czasu powodzenie tej imprezy wzrasta.

Kilka słów warto poświecić symbolowi karnawału – weneckim maskom. Wykonuje się je z różnych materiałów, ale najpopularniejszymi materiałami są porcelana i gips. Te najdroższe, które są małymi dziełami sztuki, przygotowywane są w specjalnych warsztatach, w których pracują wytwarzający je rękodzielnicy. Najtańsze, produkowane masowo kupimy w zwykłych sklepach z pamiątkami. Każdego roku karnawał w Wenecji otrzymuje swój własny, jednorazowy, przewodni motyw. Odbija się on w charakterze detali na maskach danej edycji karnawału. Ciekawym, wyjątkowym rodzajem maski jaką możemy spotkać podczas karnawału jest maska z długim, ptasim dziobem. Takie maski w zamierzchłych wiekach zakładali na twarz lekarz pracujący podczas licznie wybuchających wtedy zaraz, zaś taka maska nie kojarzyła się wtedy wcale z zabawą. Dzisiaj jest inaczej. Innym charakterystycznym podczas karnawału elementem ubioru jeżeli chodzi o panów jest peleryna i trójkątny kapelusz.

Spośród licznie odbywających się podczas karnawału parad wyróżnię dwie. Są to Festa delle Marie, po polsku święto Marii. W jej trakcie dwanaście najpiękniejszych mieszkanek Wenecji w strojach z dawnych epok wspólnie paraduje przez miasto. Warunkiem jest, aby każda z nich miała na imię Maria. Parada kończy się wyborem najpiękniejszej z nich. Drugą imprezą spośród wielu jest tak zwany lot orła. Polega on na tym, że wybrany specjalnie na tą okoliczność mieszkaniec Wenecji na linie zjeżdża z wieży bazyliki św. Marka. Do karnawału pozostało już nie tak dużo czasu. Może warto pomyśleć by właśnie w tych dniach odwiedzić Wenecję.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.