Zimową porą w Dreźnie… – czyli dlaczego warto wybrać się na świąteczny jarmark?

Nieubłaganie zbliża się najzimniejszy czas w roku. Nie martwmy się jednak,  bo to najlepsza okazja do zobaczenia Europejskich stolic w zimowej, być może śnieżnej aurze. Grudzień to czas Jarmarków Bożonarodzeniowych, do wyboru mamy naprawdę sporo miejsc. Miasta dekorują się odświętnie w tym niezwykłym czasie. Praga, Wiedeń, Budapeszt, Berlin, Drezno… To te najczęściej odwiedzane przez Polaków ze względu na łatwą dostępność i niezbyt dużą odległość.

Dzisiaj trochę więcej o drezdeńskim zimowym klimacie. Nie bez powodu jarmark bożonarodzeniowy w  tym niemieckim mieście przez wielu zostaje uznawany za najpiękniejszy i zdecydowanie wart zobaczenia.

W Dreźnie obok siebie współistnieje kilka różnych jarmarków, nie jeden jedyny. W powietrzu unosi się zapach grzanego wina, pieczonych kiełbasek, drożdżowych wypieków i innych niemieckich smakołyków…

Dresden Strielzelmarket

Dresden Strielzelmarket to najstarszy  jarmark w całych Niemczech a zarazem jeden z najstarszych na całym świecie. Pierwszy raz odbył się w 1434 roku i trwał tylko przez jeden dzień. Przez te wszystkie lata odbywał się co roku, ewoluował i miał możliwość rozwoju i nabrania świetności. Teraz jest znany na całym świecie i rok w rok licznie odwiedzany przez turystów. To tradycyjny, piękny market, który warto odwiedzić.  W tym samym listopadowo-grudniowym czasie w mieście znajduje się kilkanaście innych jarmarków, co tworzy cudowną świąteczną atmosferę w całym Dreźnie. W praktyce oznacza to, że stoiska ze specjalnymi smakołykami i rękodziełami znajdują się prawie na każdym roku a miasto tętni życiem.

Weihnachtspyramide.

Na Strielzelmarket zobaczyć możemy jedyną w swoim rodzaju ogromną piramidę Weihnachtspyramide. Mierzy ona 14m i jest największą w całym mieście – została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Kręcą się na niej Trzej Królowie, górnicy, kominiarze. Są oneb bardzo popularne w Niemczech i być może to od nich wzięła się tradycja posiadania świątecznego drzewka na święta Bożego Narodzenia – ich kształt jest zbliżony do standardowej choinki. Wszędzie unosi się cudowny zapach, wypieków, drożdzy, świątecznych smakołyków. Czuć zwłaszcza aromat jednego z Niemieckich specjału – to Striezel, wiodący przysmak niemieckiego jarmarku. Jest to ciężki drożdzowy wypiek z rodzynkami, posypany cukrem, pewnego rodzaju strucla. Aby ją stworzyć potrzeba co najmniej 6 kg bakalii i 3 kg masła! W niektórych miejscach piecze się ją w wielkich piecach na oczach gości.

 

Pflaumentoffel

Innym niemieckim jarmarkowym rarytasem jest Pflaumentoffel – pochodzący z połączenia słów śliwka i podpalacz. Jest to figurka dla dzieci do jedzenia zrobiona z suszonych śliwek, przypominająca kominiarza. Jest wyprodukowana z około 14 wysuszonych lub upieczonych śliwek, słodyczy, ciasteczek, drewnianych patyczków, następnie pomalowanej kulki papieru, która tworzy głowę, na której znajduje się kartonowy cylinder, jako nakrycie głowy. Na plecach narzucona jest panierowana narzuta i nieodłączny atrybut kominiarza – drabina, w tym przypadku papierowa. Ten symbol nawiązuje do pracy kilkuletnich chłopców, którzy w XVII wieku  zajmowali się czyszczeniem kominów w mieszczańskich domach. Plaumentoffel uważane są za symbol szczęścia, więc jeżeli chcecie dopomóc losowi i zadbać o to, żeby następny Nowy Rok był lepszy, nie możecie zapomnieć o kupnie jednego z nich!

Świąteczna atmosfera

Aby poczuć świąteczną atmosferę w tym regionie, skosztować powinniśmy także regionalnych białych kiełbasek z rusztu, grzanego wina lub piwa, które doskonale nas rozgrzeje i zaczaruje, jarmużu z kabanosami czy naleśników z musem jabłkowym.

Oprócz jedzenia Drezdeński jarmark słynie z rękodzieła, możemy zakupić i zobaczyć tu wiele tradycyjnych rzemieślniczych wyrobów – ręcznie dziergane serwetki, ceramiczne i szklane dzieła, piękne ręczne ozdoby choinkowe, małe kopie drezdeńskich świątecznych piramid czy figurki nawiązujące do świąt. W centralnej części znajdziemy także ogromną choinkę, wiele karuzel dla dzieci, diabelski młyn, świąteczne domki, szopkę bożonarodzeniową. Drezno pełne jest atrakcji i zdecydowanie można poczuć tam świąteczną aurę.

Strielzelmarket jest największym i najchętniej odwiedzanym jarmarkiem, ale przy okazji wizyty w Dreźnie powinniśmy odwiedzić także któryś z innych licznych jarmarków. Największe są przy ulicy Prager Strasse oraz po drugiej stronie Łaby w Neumarkt.

Jedno jest pewne, na drezdeńskich jarmarkach każdy znajdzie coś dla siebie. To niebywała okazja, żeby poczuć prawdziwą świąteczną atmosferą, zupełnie różną od tej w Polsce, pełną regionalnych symbolii, kultury i niemieckich tradycji.

Jeżeli zechcielibyście wybrać się tam z nami, zapraszamy do wspólnego wyjazdu już 21.12. Więcej informacji tutaj: https://intertranspodroze.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-w-dreznie-21-12-2019/

 

~Monika Otczyk

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.