Niezwykły Dolny Śląsk – wizyta w Twierdzy Kłodzko

Dolny Śląsk to niesamowity rejon z wieloma miejscami do zobaczenia. Bardzo atrakcyjny turystycznie, licznie odwiedzany przez mieszkańców z innych części kraju i innych państw.  Nie zawsze trzeba wybierać wycieczki poza granicami naszego kraju, warto poznać bliżej swój kraj, zaczynając od rejonu, w którym mieszkamy.

Planem idealnym na weekendową wycieczkę są okolice kotliny Kłodzkiej a dzisiaj skupimy się na perle tego rejonu, czyli mieście Kłodzko. To niezwykle urokliwe, niewielkie miasto mieszczące w sobie wiele miejsc wartych odwiedzenia. Położone jest w kotlinie kłodzkiej, która jako cały rejon jest niezwykle atrakcyjna ze względu na wiele różnorodnych walorów – góry, fortece, piękne kościoły, kopalnie, muzea, wodospady. Jest w czym wybierać.

Czym zaskoczy Was samo Kłodzko? Na pewno swoim uroczym, kameralnym charakterem, wieloma miejscami do zwiedzenia, pysznym piwem i gościnną atmosferą.

Twierdza Klodzko

Popisową atrakcją  jest Twierdza Kłodzko, z której rozciąga się przepiękny widok na miasto i otaczające je góry. Jej historia sięga wiele wieków wstecz… W przeszłości nad Kłodzkiem górował zamek, który następnie przekształcony został w twierdzę.  Część, która udostępniona jest do zwiedzania to zaledwie 10% fortyfikacji, ale niech nie zwiedzie Was ta liczba, ponieważ zobaczyć można naprawdę dużo. Zwiedzanie odbywać może się indywidualnie lub z przewodnikiem, co jest rekomendowaną metodą, jeżeli nie znacie dobrze historii Kłodzka. Na pewno wyposaży on w niezbędną wiedzę do dalszego eksplorowania. Naszą przygodę z twierdzą zaczynamy na Dziedzińcu Tumskim, z którego widać już dwa duże bastiony, połączone wysokim murem (kurtyną) Jeden z nich to Bastion Alarmowy – zobaczyć możemy tam schody, którymi wbiegali filmowi Czterej Pancerni i Pies.  Następnie docieramy także do Bastionu Wieżowego, z którego podziwiać możemy panoramę. Ważnym miejscem jest także donjon – miejsce ostatniej obrony, zajmujące tereny dawnego zamku. Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon – miejsce ostatniej obrony, zajmujące tereny dawnego zamku.

Twierdza owiana jest nutką tajemnicy, związane jest z nią mnóstwo legend, opowieści, historycznych wydarzeń i wspomnień minionych pokoleń… Podobno jest ona zamieszkiwana przez czarownice, diabły i duchy i zaopatruje je w niebywałą siłę. Jedna z legend mówi, że pierwszą jej mieszkanką była kobieta o nadprzyrodzonych mocach, która swoją niezwykłąs siłą potrafiła wyginać nawet podkowy.  to siedlisko duchów, diabłów i czarownic.  W XVII wieku miejsce to zamieszkiwał pewien mężczyzna, który podobno potrafił wyrywać z ziemi nawet szubienicę! Sprawdzćie, może i Wy dzięki wizycie w Twierdzy Kłodzko nabierzecie trochę niezwykłej siły i energii.

 

Kiedy nasycicie się już górną częścią twierdzy, koniecznie musicie udać się do podziemi – labiryntów. Zachowane są one w oryginalnej postaci i możemy oglądać je takimi, jakimi zostały zbudowane w XIX wieku.  Ceny za część górną + podziemia to 25 zł – normalny, 20 zł ulgowy. Jeżeli chcemy odwiedzić tylko górną lub tylko podziemną część będzie to odpowiednio 18/14zł, ale zdecydowanie opłaca się zainwestować w pakiet i wybrać się do obu tych miejsc. Zwiedzanie podziemnych korytarzy możliwe jest tylko z przewodnikiem, przez cały rok panuje tam temperatura 6-8 stopni, więc warto pamiętać o cieplejszym ubraniu, chociaż w sezonie zimowym bywa tam cieplej niż na zewnątrz.

Jeżeli jeszcze nie nasyciliście się podziemiami, czeka na was otworzona w 1976 roku Podziemna Trasa Turystyczna, która dość dobrze wpływa na atrakcyjność Kłodzka i przyciąga kolejne rzesze turystów.  – ta udostępniona do zwiedzania część podziemi znajduje się pod kłodzką starówką, liczy sobie 700 metrów i możemy zobaczyć tam kilkanaście tematycznych sal ukazujących eksponaty związane z historią miasta.  Podziemne tunele i korytarze związane są z mieszkańcami miasta od XIII-XVI wieku, którzy drążyli wiele piwnic pod budynkami na starówce, głównie z przeznaczeniem na cele gospodarcze i obronne. 700 metrów podziemi zagospodarowanych jest w świetny sposób – możemy zobaczyć tu codzienne, dawne życie, wysłuchać ciekawych historii i obejreć interaktywne eksponaty/ Podziemne miasto przez wieki było naturalnym schronem w czasie pożarów czy ataków agresji. To bardzo ciekawe miejsce, z którego na pewno wyniesiecie wiele wiedzy.

Rynek i miniaturowa kopia Mostu Karola w Pradze

Nie mniej atrakcyjnym miejscem jest Kłodzki Rynek i prowadzący do niego Most św. Jana, na tyle przypominający Most Karola, że nazywany jest jego miniaturką. Obowiązkowe, urocze miejsce. Głównym punktem Rynku jest neorenesansowy ratusz i wiele pięknych kamieniczek. W okolicach możemy zjeść pyszne obiady o niewygórowanych cenach i napić się pysznego „Piwa z Twierdzy Kłodzko”. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.