MIASTA SAKSONII – CZĘŚĆ DRUGA

Jakiś czas temu jeden z naszych artykułów poświęciliśmy miastom Saksonii. Temat jest tak obszerny i ciekawy, że postanowiliśmy to kontynuować. Tym samym dziś miasta Saksonii – część druga, a zaczniemy od małego miasteczka Kamenz. Najbardziej znane jest ono z osoby Gottholda Lessigna – niemieckiego dramaturga z epoki oświecenia, który się w nim urodził. Lessing między innymi swoimi dziełami napisał poemat dramatyczny pod tytułem “Natan Mędrzec”, którego akcja osadzona jest w Jerozolimie podczas wypraw krzyżowych. W Kamenz znajduje się utworzone w 1931 roku muzeum pisarza. Miejscami wartymi odwiedzenia są tutaj również Muzeum Zachodnich Łużyc oraz kompleks parkowy na wzgórzu Hutberg słynący z kwitnących rododendronów.

Znanym miastem należącym do Saksonii na pewno jest Lipsk. Nam kojarzy się przede wszystkim z wielką bitwą jaką w 1813 roku stoczył tu Napoleon Bonaparte z wojskami koalicji antyfrancuskiej. Pod Lipskiem podczas próby sforsowania rzeki Elstery zginął książę Józef Poniatowski. Dzisiaj tamte wydarzenia upamiętnia monumentalny pomnik Bitwy Narodów, bo pod taką nazwą przeszła ona do historii. W Lipsku urodził się słynny kompozytor Richard Wagner, a kantorem chóru w kościele św. Tomasza był sam Jan Sebastian Bach. Nic dziwnego, że Lipsk nazywany jest często miastem muzyki i zwiedzać możemy go tak zwanym szlakiem nutowym. Tu również znajdziemy piwnicę Auerbacha, lokal w którym bywał Johann Wolfgang Goethe. W niej rozgrywa się też jedna ze scen słynnego “Fausta”.

Kolejnym miastem na naszym szlaku jest Torgau. Miejscem, które powinniśmy w nim na pewno odwiedzić jest zamek Hartenfels. Zamek stanowił kiedyś centrum reformacji tego regionu. Kilkanaście razy gościł w nim sam Marcin Luter. Na uwagę w zamku zasługują również wielkie kręcone schody. Torgau znanej jest też z tego, że w jego okolicach doszło do pierwszego spotkania żołnierzy amerykańskich z żołnierzami radzieckimi podczas II-giej Wojny Światowej. Miało to miejsce 25 kwietnia 1945 roku. Upamiętnia to znajdujący się nad brzegiem Łaby pomnik.

Położona około 20 kilometrów od Lipska Grimma przyciąga miłośników spokoju i ciszy. Mamy tu uważaną za jedną z najpiękniejszych w Niemczech starówek z budowlami w kilku różnych stylach architektonicznych. Zwiedzić można też ruiny klasztoru Nimbschen, w którym zakonnicą była żona Marcina Lutra – Katarzyna von Bora.

Na koniec dzisiejszej wędrówki przez Saksonię odwiedzimy Chemnitz. Miasto znane jest z tego, że było dawniej znaczącym centrum przemysłowym. Odwiedzimy tu Saksońskie Muzeum Przemysłu. Ciekawa będzie też wizyta w Muzeum Archeologicznym. Chemnitz to miasto, które w okresie NRD nazywało się Karl-Marx-Stadt. Do dzisiaj zobaczyć tu można ogromne, siedmiometrowe popiersie niemieckiego filozofa. Pod względem tego rodzaju pomników większe są tylko egipskie sfinksy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *