Plan na weekend – wizyta w baśniowym pałacu Moszna

Polska słynie z wielu pięknych zamków – najbardziej popularnym niewątpliwie jest ogromny krzyżacki zamek w Malborku. Przez Dolnoślązaków często odwiedzany jest również Zamek Książ, który przeżywa obecnie swoją drugą młodość, lata świetności i renowacji.

Dzisiaj trochę o prawdziwej perełce usytuowanej w województwie wielkopolskim, kilkanaście kilometrów od Nysy i około 35 kilometrów od Opola. Obiekt ten jest wyjątkowy, robi wrażenie i z zewnątrz i wewnątrz. Mowa mianowicie o Pałacu Moszna, niezwykłym i oryginalnym obiekcie na mapie Polski. Został zbudowany w XVIII wieku jako pałac barokowy. Pod koniec XIX wieku w pałacu miał miejsce pożar – budowla została bardzo zniszczona a następnie odbudowana. Przed 1900 rokiem powstało tam nowe skrzydło w neogotyckim stylu. Według legendy Moszna w średniowieczu znajdowała się pod władaniem Zakonu Templariuszy. Pałac ten zachwyca swoją potęgą, rozmiarami, bajecznymi widokami dookoła. Posiada aż 99 wież i 365 pomieszczeń.

Pałac ten to nie lada gratka dla miłośników bajek – jego sceneria jest istnie baśniowa. Fanom Harrego Pottera wizualnie może przypominać Hogwart. Parę lat temu, na kilka dni miejsce to zostało przemienione w prawdziwą szkołę magii i czarodziejstwa. Innym miejsce to przypominać może czołową scenerię z Disneylandzkich bajek. Pewne jest jedno, poczujemy się tam magicznie. I nie jest to tylko nasze zdanie…

 

Pałac Moszna upodobany został sobie przez artystów, jako miejsce idealne dla ich projektów. Niektórzy mogą kojarzyć go z teledysku “Pokonaj dziś siebie” duetu Feel&Iwona Węgrowska, kręconego w 2008 roku. Jeżeli jeszcze go nie widzieliście – warto włączyć i zobaczyć jak pięknie prezentuje się to miejsce w kamerze.

Rok temu miejsce to upodobał również sobie raper Pokahontaz, który zdecydował się nakręcić tu swój teledysk do piosenki “Z innej Bajki”

Moszna – największe atrakcje

Na pierwszy plan wysuwa się zachwycający pałac Moszna. Jego nietypowy kształt, urok i indywidualność przyciągają turystów, którzy pragną zobaczyć coś nietypowego. Niektórym tak się podoba, że decydują się zostać na dłużej – jeżeli chciałbyś spędzić noc w tak ciekawym obiekcie, do dyspozycji masz noclegi w historycznych komnatach zamku. Działa tu również Restauracja Zamkowa i kawiarnia, w których można zjeść opolskie smakołyki, napić się przepysznej kawy i zjeść rozpływające się w ustach ciasto. Obiekt ten jest też bardzo fotogeniczny – to świetne miejsce na profesjonalne sesje zdjęciowe oraz na pamiątkowe, do rodzinnego albumu.

Olbrzymi bark przy pałacu

Pałac otoczony jest ogromnym, pięknym parkiem z ciekawymi roślinami i alejkami spacerowymi, poprzecinany kanałami, na brzegach których rosną piękne kwiaty. To wspaniały teren rekreacyjny na romantyczne i rodzinne przechadzki. Park jest bardzo rozległy, zobaczyć możemy tu parosetletnie lipy i dęby. Przechadzając się alejkami, możemy dojść do grobowców rodowych.

Oranżeria

Do pałacu przylega oranżeria z ciekawymi gatunkami roślin, fontannami i ławeczkami do odpoczynku. Znajdują się tu egzotyczne gatunki, nie możecie przegapić wizyty w tym miejscu! Idealne miejsce na odpoczynek, relaks z książką, rodziną lub ukochaną osobą.

Standina koni angielskich

Na miejscu działa stadnina koni, również dostępna do zwiedzania. Zajmuje się ona hodowlą koni wyścigowych krwi angielskiej oraz sportowych szlachetnej półkrwi. Zobaczyć możemy tam także mini-zoo i zabytkową, krytą ujeżdżalnię.

Zwiedzanie wnętrza zamku i pałacowych wież

Udając się do Moszny, będziemy mieli okazję zobaczyć wnętrze pałacu, obejrzeć kilka komnat i wybranych najciekawszych miejsc od środka. Przez cały czas towarzyszy nam uśmiechnięty przewodnik, z ogromną wiedzą, którą stara się zaciekawić przybyłych turystów. Dodatkową możliwością, z której warto skorzystać jest osobno płatne wejście na dwie największe wieże pałacowe – naprawdę warto. Tam również towarzyszy nam przewodnik, który opowiada nam chistorie i legendy związane z odwiedzanymi przez nas miejscami.

Najpierw wchodzimy na Wieżę Niedźwiedzią a następnie Wieżę Dzika, gdzie czeka nas spotkanie z kościotrupem. W jednej z okiennych wnęk, znajduje się szkielet z pustymi oczodołami… Jedna z legend głosi, że to nieszczęśliwie zakochana guwernantka, niegdyś zakochana w hrabim, który zamieszkiwał ten pałac. Została tam aż pod dziś dzień.

Aktualne ceny biletów to:

normalny na wieżę – 10 zł / ulgowy 8

N na zwiedzanie zamku – 12 zł / U 7

Dodatkowo od kwietnia do października zapłacić musimy za samo wejście na teren pałacowo-parkowym (8/6zł) W pozostałym okresie jest ono bezpłatne. Warto zwiedzić Mosznę w jesiennej aurze, listopad to bardzo dobry moment na wycieczkę a również zimą i wczesną wiosną, miejsce to wygląda bardzo urokliwie Wtedy możemy też liczyć na mniejszą ilość turystów – często zdarza się tak, że w czasie wizyty w pałacu przewodnik zabierze tylko Was, ponieważ nie ma nikogo akurat na tę godzinę, więc dodatkową gratką jest cała uwaga skupiona na nas i możliwość zadawania wielu pytań!

Miejsce to jest idealnym pomysłem na jednodniową lub weekendową wycieczkę. Jest to jedna z najlepszych zdjęciowych scenerii, zachwycająca swoim pięknem, rozmachem i mnogością atrakcji. Odwiedzin na pewno nie pożałujecie.

~Monika Otczyk

          

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.