Stambuł – metropolia na pograniczu Europy i Azji

Turcja kojarzy nam się różnie. Pierwszy wizerunek to kraj przepięknej przyrody, czystych przestronnych plaż i zawsze dobrej przyrody, drugi to kraj, którego trochę się boimy, nie znamy, czujemy dystans związany z wszechobecnym islamem i postępującą przemianą z demokracji, do reżimu autorytarnego i silnych rządów prezydenta.

Tak naprawdę jednak Turcja magiczna jest dlatego, że jest tak różnorodna – to kraj kontrastów, na południu i północy życie toczy się inaczej. Turcja to kraj pełen przyjaznych ludzi, którzy służą pomocą, nie można jednak nastawić że w ogromnej mierze nastawiony jest na turystykę i dużo ludzi będzie dla nas miłymi, tak aby pozyskać korzyści dla siebie. Nie możemy zapominać, że Turcy to ludzie wychowani w zupełnie innej kulturze niż my, z innymi przyjętymi zasadami i hierarchią. Kobieta dalej pełni w tym kraju rolę drugorzędną, osobę podporządkowaną mężczyźnie, która nie do końca podejmuje samodzielnie decyzje i większość spraw załatwiana jest z mężem. Turystyki również traktowane są przez tamtejszych mężczyzn trochę pobłażliwie a jednocześnie jako atrakcja – białe kobiety nie są tu codziennością, więc przykuwają spojrzenia mieszkańców.

Jeżeli chcemy znaleźć się w miejscu, które idealnie pokazuje jak wygląda życie na pograniczu Europy i Azji, koniecznie musimy udać się do stolicy Turcji – Stambuł.

Stambuł to największe miasto Turcji, centrum handlowe, kulturalne i finansowe, którego ludność liczy około 15 milionów mieszkańców. Rozciąga się  po obu stronach cieśniny Bosfor i jest jedyną na świecie metropolią, która znajduje się na dwóch kontynentach, więc już samo to czyni ją wyjątkową.

Stambuł jest niezwykły pod każdym względem – bogata historia, ciekawa architektura, mnogość zabytków, różnorodność kulturowa. Do zobaczenia i przeżycia jest naprawdę wiele, więc warto zarezerwować sobie przynajmniej tydzień, aby choć trochę poznać to miasto. Żaden opis nie jest w stanie oddać charakteru tego miasta, trzeba odczuć go na własnej skórze i zadziwić się różnorodnością. Dzięki promom i stateczkom możemy niezliczoną ilość razy przepływać ze strony Azjatyckiej na Europejską i na odwrót, możemy też pokonać tę umowną granicę mostem. Jednak to przebywając na morzu możemy w całej okazałości oglądać zmieniające się krajobrazy, budowle i pomniki.

Warto udać się na wycieczkę statkiem po cieśninie Bosfor, która trwa około 3 godzin i na nasze kosztuje zawrotne 15 zł – widoki są niezapomniane, możemy także posłuchać o historii Turcji i wszystkim atrakcjom mijanym po drodze (w jęz ang)

Takie oto widoki czekają nas jeżeli zdecydujemy się udać w rejs.

Stambuł to miasto pełne handlarzy, targów. Największą atrakcją i miejscem handlowym jest Wielki Bazar (Kryty Bazar) gdzie znajduję się około 3500 straganów. W miejscu tym handel trwa od wieków. Powierzchnia jest ogromna a dostać możemy tu dosłownie wszystko – tureckie przysmaki, najlepsze przyprawy, biżuterie, ubrania, antyki. To miejsce jest jak labirynt, w którym wędrować możemy godzinami i napawać się jego niezwykłością.

Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana, Pałac Topkapi, Wieża Galata... To tylko niektóre niezwykłe atrakcje Stambułu, te które musicie zobaczyć na pewno.

Jednakże największym i najznamienitszym symbolem Stambułu jest Hagia Sophia – obecnie muzeum, budowla uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery. Przetrwała wojny, trzęsienia ziemi, krucjaty… W przeszłości największa rangą świątynia chrześcijańska w Cesarstwie Bizantyjskim, następnie po zdobyciu Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł) przez Turków zmieniona w meczet. Miejsce, do którego codziennie ustawiają się długie kolejki osób chcących zobaczyć jedną z najwspanialszych budowli wzniesionych przez człowieka (przyp. cesarz Justynian)

Stambuł to wspaniałe budowle, mnóstwo atrakcji, piękne widoki i zachody słońca nad cieśniną Bosforską, to chaos, wszechobecni ludzie, kupcy. To miasto niezwykłe, które warto zobaczyć.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.