Piękne opolskie – kompleks Jezior Turawskich

Czas urlopów, gorące dni, temperatura zachęcająca do dalekich zagranicznych podróży i wylegiwania się na bułgarskich lub greckich plażach. Niestety – nie każdy może pozwolić sobie na długie wolne w pracy albo w tym roku postanowił przeznaczyć oszczędności na coś innego niż kosztowny urlop.

Aby dobrze spędzić czas, zrelaksować się i naładować baterie, nie musimy wcale udawać się aż za granicę naszego kraju. Dobrym miejscem na odpoczynek jest wybranie się nad jezioro. Świetne możliwości ku temu daje województwo opolskie.

Warto wybrać się w okolice Turawy – miejscowości znajdującej się około 15 kilometrów od Opola. W okolicach znajduje się kompleks jezior, który obejmuje jeden duży zbiornik – największe z nich – jezioro Turawskie i trzy mniejsze – jezioro Średnie, Małe oraz Srebrne. Jezioro turawskie jest dużym zbiornikiem sztucznym powstałym w latach między wojennych na rzece Mała Panew, aby zasilać wody żeglownej Odry. Jezioro Turawskie zostało założone przez Niemców w latach 1933 – 1939 i wtedy została nadana mu nazwa Jezioro Hitlera. Po powodzi w 1997 roku wody jezior zostały skażone i długo nie nadawały się do użytku. Kilka lat temu zostało oczyszczone i zaaranżowane pod turystykę i rekreację.

Teraz kompleks turawski to miejsce ze znakomitymi warunki do uprawiania sportów wodnych: żeglowanie, kajakarstwo, rowery wodne, pływanie, rejsy statkiem po jeziorze, łowienie ryb. Piękne okolice zachęcają do długich spacerów i eksplorowania okolicy. Jeziora zajmują bardzo dużą powierzchnię i rozciągają się w otoczeniu malowniczych lasów i polan. Rozległe piaszczyste plaże, czysta woda zachęcają do odpoczynku.  Na obrzeżach jezior powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, duża sieć gastronomiczna, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego.

Warto wypożyczyć sobie rower na cały dzień (koszt około 40 złotych) i eksplorować piękne opolskie tereny. Okolica daje możliwość wyboru wielu tras rowerowych, jednak jedną z najciekawszych z nich jest droga prowadząca wokół jeziora turawskiego. To około 20 – 25 kilometrów spokojnej jazdy, w zależności od wyboru trasy z pięknymi widokami. Po drodze mijamy jezioro Średnie, Małe i wszystkie najciekawsze atrakcje okolicy. Trasa nie jest wymagająca i jest możliwa do pokonania dla każdego.

Kolejną aktywnością, której nie można pominąć są spływy kajakowe rzeką Mała Panew. Nawet jeżeli nigdy nie płynęliście kajakiem – nie bójcie się – to świetne miejsce aby zacząć. Do wyboru mamy trzy trasy – pierwsza jednogodzinna dla laików lub rodzin z dziećmi, gdzie tylko jedna osoba decyduje się wiosłować a mały pomocnik jest tylko obserwatorem. Druga – dwugodzinna, nieco bardziej wymagajaca fizycznie, jednak możliwa do przepłynięcia dla każdego, nawet dla osób które płyną pierwszy raz. Większość par lub pojedynczych osób wybiera właśnie tę opcję. Do przepłynięcia mamy 8 km a po drodze mijamy przepiękne tereny i możemy napawać się ciszą i naturą. Trzecia trasa – trzygodzinna, dla nieco bardziej wprawionych wioślarzy, którzy parę razy w życiu pływali już kajakiem i lubią większy wysiłek.

Spływ kosztuje 60 zł od kajaka, niezależnie od wybranej opcji trasy i  jest oblegany przez turystów żądnych adrenaliny. Do przepłynięcia mamy spokojną rzekę bez rwącego nurtu, więc nie powinno być to dla nikogo trudnością a raczej wielką przyjemnością. Kajaki to na pewno bardzo ciekawa możliwość spędzenia wolnego czasu. Po drodze mijamy dużo ładnych miejsc i możemy podziwiać piękną naturę.

Jeziora turawskie to świetne miejsce na weekendowy wypad w rodzinnym lub przyjacielskim gronie. Okolica idealna dla osób, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku i pobyć na łonie natury.

 

~Monika Otczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.