Weekend w Bergen – brama do krainy fiordów

Skandynawia to przepiękny, nieodkryty przez wielu region. Sporo osób obawia się wyjazdu w tamtą cześć Europy z powodu dużych kosztów, które trzeba ponieść, aby zwiedzić Danię, Finlandię czy Norwegię.

Faktycznie, mówiąc, że Skandynawia jest tania, trzeba byłoby skłamać. Na szczęście da się jednak odwiedzić ją, nie wydając miliona. Świetnym miejscem i pomysłem na weekend lub przedłużony 3-dniowy pobyt jest krótka wizyta w Norwegii a dokładniej wycieczka do miasta Bergen.

Tanie linie, takie jak Ryanair i Wizzair oferują rozmaite loty ze Szczecina, Gdańska, Warszawy czy Katowic. Oslo, Stavanger, Bergen… Kuszą nas tanimi lotami – przy odpowiednio szybkim zarezerwowaniu lub obserwowaniu zmieniających się cen i sprawnych decyzjach, bilety w dwie strony upolować można nawet za 80 zł. Najwięcej okazji jest ze Szczecina i Gdańska – są to miasta, z których do norweskiej krainy jest najbliżej.

Bergen – brama do Norwegii

Bergen może być idealnym miejscem na początek naszej przygody z Norwegią. To drugie pod względem wielkości miasto, leżące u zbiegu Morza Północnego i Norweskiego. Położone w pięknej lokalizacji, usytuowane nad portem rybackim, handlowym i pasażerskim.  To co wyróżnia port w Bergen od innych to  niesamowity widok na piękne norweskie domki, tak typowe dla skandynawskiej architektury. Całość tworzy niesamowitą aurę, którą warto zobaczyć na własne oczy.

Bryggen – zabytkowa nadbrzeżna część Bergen

Jedną z najciekawszych i najbardziej zabytkowych części w Bergen jest Bryggen – z norweskiego słowo to oznacza nadbrzeże. Od 1979 znajduje się ono na liście UNESCO.  Dawniej tętniło one życiem, pełniło  funkcję handlową i od lat było centrum handlu rybami i przetworami rybnymi. Dziś Bryggen jest turystycznym sercem miasta. Właśnie tam możemy z bliska przyjrzeć się norweskim domkom a nawet wejść do środka niektórych. Mieszczą się w nich sklepy z pamiątkami, restauracje, puby czy muzea. Budynki w tej pięknej dzielnicy zbudowane są głównie z drewna. Spacerując wąskimi uliczkami, pomiędzy kolorowymi domkami, możemy mieć wrażenie jakby czas stanął w miejscu. Feeria barw na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.

Floyen i Ulriken –  góry z najpiękniejszymi widokami na Bergen

Norwegowie to ludzie bardzo aktywni. Po pracy uwielbiają spędzać wolny czas biegając, jeżdżąc na rowerach lub urządzając długie górskie wycieczki. W Bergen mamy kilka ciekawych górskich tras i dwa najbardziej popularniejsze wzniesienia – tj. Floyen (399 m.n.p,) i Ulriken (634 m.n.p)

Floyen to najbardziej popularna góra w mieście. Każdego dnia mieszkańcy i turyści wspinają się na nią, aby móc podziwiać najpiękniejszy zachód słońca w mieście. W tym też czasie na szczycie góry, na specjalnym tarasie widokowym często odbywają się ćwiczenia relaksujące czy też joga.

Na Floyen można wjechać kolejką lub wejść na piechotę, jednak zdecydowanie lepiej zrobić to o własnych siłach. Nie jest to wymagające wzgórze – zdobyć można je z kilku stron, ale najpopularniejsze trasy zaczynają się w centrum miasta  a wejście na samą górę zajmuje 40min – do 1 godziny. Oczywiście są to szacunkowe dane dla nas, turystów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, istnieje możliwość, że Norwegowie zdążą wbiec i zbiec z góry, zanim wy zdążycie pokonać trasę w jedną stronę… Mieszkańcy są niesamowici. Niech nie zdziwi was widok mijających was Norwegów i Norweżek, grubych i chudych, niskich i wysokich, młodych i starych – większość z nich wbiega na Floyen lub wjeżdża na rowerze i nawet nie zdąży się przy tym dobrze zasapać. Być może śpieszą się tak, aby nie umknął im ten niezwykły widok.

Ulriken to największa góra w Bergen, na którą również można wjechać kolejką, lub dostać się tam na piechotę. Najlepiej dojechać komunikacją miejską praktycznie pod Bergen Hostel Montana (dobre noclegi w wieloosobowych w pokojach w cenie około 100 złotych/osoba + pyszne, duże śniadanie w formie stołu szwedzkiego)  skąd na szczyt w zależności od kondycji dostaniemy się  w 1,5h – 2h. Możemy wybrać trudniejszą – krótszą lub łatwiejszą, lecz dłuższą trasę. Większość decyduje się na tę pierwszą, ponieważ znacznie skraca ona czas potrzebny na dojście na szczyt a tak naprawdę wcale nie jest wybitnie ciężka. Czeka nas tylko trochę schodów a później… jeszcze więcej schodów. Wszystko wynagrodzą wam jednak takie widoki i zrozumiecie, że było warto. Mieszkańcy Bergen zwykli mówić turystom: „You haven’t really been in Bergen until you’ve been up Mount Ulriken!” (tak naprawdę nie byłeś w Bergen, aż do momentu zdobycia Góry Ulriken)

Z Ulriken zaczyna się kilka ciekawych tras górskich. Najbardziej polecana i najczęściej uczęszczana to trasa z Ulriken do Floyen. I nawet jeśli dzień wcześniej zawitaliście na Floyen, aby podziwiać zachód słońca, to naprawdę warto zdobyć tę górę z drugiej strony i udać się tą trasą. To około 14 kilometrów cudownej przygody i niesamowitych widoków na każdym kroku. Jeżeli to wasza pierwsza wizyta w Norwegii, nie możecie opuścić jej bez tak wspaniałego doświadczenia. Zaopatrzcie się w prowiant, jedzenie i udajcie w przygodę życia, której nigdy nie zapomnicie. Trasa jest kompletnie opustoszała, po drodze nie ma żadnych schronisk, sklepików. Jesteście tylko wy i piękno przyrody. Mnóstwo jezior, kilka górskich domków, źródeł, wąwozów, potoków. To niesamowita mieszanka wszystkich najpiękniejszych darów, jakie mogła dać nam natura. Całość trasy ze szczytu Ulriken do Floyen to jakieś 5-6h. Trasa prowadzi głównie po płaskim terenie, lub w dół i tylko w niektórych momentach musimy wspiąć się mocno w górę. Jeśli nie czujecie się pewnie, najlepiej, żebyście nie byli sami i żeby w razie potrzeby, ktoś mógł wam pomóc i podać rękę. Namiastkę tego co was czeka, możecie zobaczyć na zdjęciach.

Bergen to idealne miejsce na początek waszej przygody z Norwegią i odkrywania wszystkich zasobów, jakie w sobie posiada. Miasto to jest niesamowite, ma niepowtarzalny klimat i cudowne góry, z których widok może być jednym z najpiękniejszych jakie zobaczycie w życiu. To idealny wstęp do krainy fiordów i formacji skalnych z jakich słynie Norwegia. Jeśli spodoba wam się Bergen, to czas kontynuować przygodę z Norwegią i zachwycić się pięknem natury, którą w Norwegii możecie zobaczyć w całej swojej najlepszej okazałości.

~Monika Otczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.