Barcelona – serce Katalonii

To był sen, piękny sen o Barcelonie…

Barcelona to jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, które przyciąga turystów niczym magnez. Od lat po trochu rywalizuje turystycznie z Madrytem, chociaż absolutnie nie powinno porównywać się do siebie tych dwóch miejsc, ponieważ są zupełnie inne i oferują innego rodzaju atrakcje.

Barcelona to najważniejsze miasto hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej –  Katalonii.  W skrócie  – Katalonia jest częścią korony hiszpańskiej od zjednoczenia królestwa, po ślubie Ferdynanda Aragońskiego z Izabelą Kastylijską pod koniec XV wieku. Od XVII wieku buntowała się przeciw koronie czterokrotnie, obwołując się republiką. Katalończycy uważają, że są odrębnym narodem, których historia zmusiła do bycia w Hiszpanii.  Katalonia jest najbogatszym i najbardziej uprzemysłowionym regionem Hiszpanii.  Średni dochód na głowę mieszkańca jest tam o 5 tys. euro wyższy niż w pozostałej części Hiszpanii. Katalończycy wciąż  do  odłączenia się od Hiszpanii i stworzenia niezależnego państwa.

Wielu Hiszpanów twierdzi, że Barcelona to tak naprawdę nie Hiszpania i kiedy wyrazicie publicznie swój zachwyt tym miastem, znajdując się np. w Madrycie nie usłyszycie słów poparcia ze strony mieszkańców. Zdaniem wielu jednak, jest ona o wiele piękniejsza i ciekawsza niż hiszpańska stolica, sprawdźcie to sami!

Naprawdę warto zobaczyć to niesamowite miasto, którema do zaoferowania tak wiele. La Rambla, Port Vell, Wzgórze Montjuic, Sagrada Familia, Park Guella… Ma ona tak niezliczoną ilość atrakcji, że wymieniać można by długo. Na spokojne zwiedzanie tego miasta warto zarezerwować sobie przynajmniej tydzień. Nie sposób opisać tu wszystkich wartych uwagi miejsc, jedynie trochę postarać się przybliżyć wam magię Barcelony.

La Rambla – ulica, która żyje swoim życiem

To centrum życia Barcelony. Główna ulica pełna mieszkańców, ulicznych muzyków, turystów, wystąpień teatralnych, restauracji, knajp. Zawsze pełna gwaru, pozytywnego harmidru i śpiewu. Nie przejdziesz obok niej obojętnie. Ulica tą łączy ze sobą jedne z najważniejszych miejsc w Barcelonie – rozciąga się od pięknego placu La Catalunya, gdzie Hiszpanie i turyści uwielbiają spędzać wolny czas, odpoczywając na ławeczkach w promieniach gorącego słońca. Prowadzi ona aż do Portu Vell, gdzie rozpoczyna się druga nadmorska strona Barcelony.

Wzdłuż La Rambli rozciąga się takż bazar La Boqueria –  jedno  z największych miejsc handlowych w Barcelonie, a także ciekawa atrakcją. Handluje się tu najróżniejszymi rybami, owocami morza, mięsem, sokami, słodyczami, warzywami, owocami. Bazar mieni się od wszystkich możliwych kolorów!

 

 

Port Vell

Z La Rambli dochodzimy do pięknego Portu Vell – nadbrzeżnej części Barcelony. To główny port handlowy, z którego odpływa i przypływa wiele statków a jednocześnie to świetnie zagospodarowane turystycznie miejsce, gdzie można ciekawie spędzić wolny czas. W porcie mamy okazję obejrzeć wiele przycumowanych jachty, poczuć morską atmosferą oraz spróbować przepysznej katalońskiej kuchni. Został tam wybudowany  duży, nowoczesny kompleks rozrywkowo-handlowy z wieloma restauracjami, kinem, który został zaprojektowany w taki sposób, że idealnie wpisuje się w cały design portu.  Całości dopełnia ogromne oceanarium, według wielu statystyk drugie najczęściej odwiedzane miejsce pełne, które posiada około 11 tysięcy morskich okazów.

 

Wzgórze Montjuic

Z Portu Vell najlepiej udać się w jeden z dwóch kierunków – albo w stronę cudownej plaży Barcelonety albo Wzgórza Montujic.

 

Jeżeli chcesz poczuć egzotyczne klimaty, nie musisz odkładać wielkich sum na wakacje na Bali czy w Tajlandii, wystarczy że zawitasz tam. Jest ono bardzo rozległe, lecz niezbyt wysokie – najlepiej udać się tam na piechotę lub wybrać opcję wjazdu kolejką linową. Gwarantowane niesamowite widoki! Na wzgórzu znajduje się mnóstwo terenów zielonych, ogrodów, palm, miejsc sprzyjających odpoczynkowi i wyciszeniu. Oprócz tego możemy zobaczyć tam ogromny zamek czy Muzeum Sztuki Katalońskiej, które robi wrażenie już z zewnątrz.

Kolejną wielką atrakcją na Montjuic są magiczne fontanny. W weekendy odbywają się tam półgodzinne pokazy muzyczno-świetlne przyciągające masę turystów i mieszkańców. Będąc w Barcelonie naprawdę warto zobaczyć to na własne oczy, zwłaszcza, że nie zapłacicie za to ani grosza.

 

 

Sagrada Familia i Park Guell

Sagrada Familia to chyba najbardziej znana atrakcja Barcelony i większość ludzi kiedyś gdzieś o niej słyszała. To monumentalna bazylika i największe dzieło katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Duży szacunek dla tych, którym uda się objąć tę monumentalną budowlę na jednym zdjęciu! Robi ogromne wrażenie swoim wyglądem i wielkością.  Co ciekawe, wciąż jest ona nieukończona a już od dawna dostała zaszczyt znalezienia się na liście UNESCO i jest najbardziej licznie odwiedzanym turystycznym miejscem w Barcelonie. Jej budowa trwa już przeszło 100 lat. Planowanie ukończenie ma nastąpić dokładnie 100 lat po śmierci wielkiego twórcy, tj. w 2026 roku. Jak mawiał sam Gaudi “mojemu klientowi się nie spieszy”. W chwili jego śmieci budowla ukończona była w zaledwie 25%.

 

 

Park Guell – olbrzymi ogród, kolejne ogromne osiągniecie architektoniczne Antonio Gaudiego i tak jak w przypadku Sagrady Famili – nigdy przez niego nieukończone. Mimo to Park Guell również stał się symbolem Barcelony i został wpisany na listę UNESCO. To niesamowite miejsce dla koneserów sztuki, park pełen magii, kolorów, niesamowitych i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych i miejsc pełnych tajemnic. Trzeba zobaczyć to na własne oczy, to piękna mała kraina w środku Barcelony, której nie możecie przegapić. Zresztą spójrzcie sami na zdjęcia…

 

 

Barcelona to także multum innych atrakcji! To Łuk Trumfialny, to przepiękny równie magiczny park de La Ciutadella z niesamowitą fontanną Cascada.  To stadion Camp Nou, obowiązkowe miejsce dla każdego fana FC Barcelony, ale nie tylko! Punkt nie do ominięcia to także plaża Barceloneta rozciągająca się na 400 m z imponującym widokiem na Hotel Vela znajdujący się tuż przy plaży.

 

 

Wzgórze Tibidabo – piękna panorama miasta

Jeżeli chcecie zobaczyć piękną panoramę Barcelony to najlepiej udać się na oddalone nieco od centrum Wzgórze Tibidabo – najwyższe wzniesienie w mieście, z którego rozpościera się piękny widok. Nie ma tak dużo turystów jak we wcześniej wymienionych miejscach, bo przy tylu atrakcjach, jakie oferuje Barcelona, czasem zwyczajnie nie mają czasu tam dotrzeć.

 

 

Barcelona to miasto, które musicie zobaczyć i poświęcić na nie tyle czasu, ile tylko jesteście w stanie. Nie możecie biegać po mieście, tak aby “zaliczyć” tylko wszystkie atrakcje, bo tak naprawdę nie zobaczycie nic. Barcelona to miasto rozrywkowe, pełne ludzi, gorących serc i temperamentnych mieszkańców, którzy kochają swoje miasto i umieją pokazać je z jak najlepszej strony.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.