Bolonia – dla tych, którym Włochy nigdy się nie nudzą…

Włochy to państwo, które nigdy się nie nudzi. Jeżeli zjawisz się tam po raz pierwszy, będziesz chciał wracać jeszcze wiele razy… Nie bez powodu uważane są za jeden z najpiękniejszych krajów. Dla wielu jest to miejsce ulubione, ukochane. Włoskie jedzenie, muzyka, zabytki, ludzie, piękno – to coś co przyciąga tłumy! Włochy są tak bogate w miejsca warte odwiedzenie, bez względu na to czy to południe, północ czy wschód, wszędzie znajdują się prawdziwe perły, które ludzie chcą zobaczyć. Konkurencja jest duża i mimo, że niektóre miasta mają naprawdę wiele do zaoferowania, to trudno im konkurować z popularnym, tłumnie odwiedzanym Rzymem czy Wenecją. Jednym z łatwo dostępnych, ciekawych miejsc jest Bolonia.

Bolonia to prawie 400tysięczne miasto położone na północy Włoch. Łatwo dotrzeć tam samolotem o każdej porze roku – ceny z Wrocławia zaczynają się już od 80 zł, więc są one bardzo atrakcyjne. Miasto idealne na przedłużony weekend. Niewielkie, ale pełne zabytków, z oryginalnym klimatem i przepysznym jedzeniem. Atrakcyjne zimą, jak i latem. We Włoszech panuje dość łagodny klimat i w Bolonii nie uświadczymy raczej srogiej zimy. Co równie atrakcyjne, to fakt że w porównaniu z innymi miejscami, nie ma tam aż takiej ilości turystów. Możemy spokojnie zebrać myśli, nie jesteśmy narażeni na stanie w kilkugodzinnych kolejkach jak do rzymskiego Koloseum bądź Watykanu. To miejsce, w którym naprawdę możemy odpocząć. Bolonia zdecydowanie ma w sobie to coś. Jest bardzo otwarta, swojska, nie tak elegancka jak Mediolan ani tak głośna jak Rzym.

Największym symbolem Bolonii i punktem orientacyjnym są dwie wieże. (Due Torri) Jeżeli się zgubisz, to wystarczy, że zapytasz kogoś o to miejsce a każdy będzie wiedział o co chodzi i wskaże Ci tam drogę. Każda z wież ma swoją nazwę – Torre degli Asinelli i Torre dei Garisenda. Na pierwszą z nich, wyższą możemy wejść i zobaczyć jeden z najlepszych widoków na całe miasto. Bilet kosztuje 5euro i co nietypowe –  od pewnego czasu NIE  można kupić go na miejscu – możemy zrobić to internetowo. Obsługa sama do tego zachęca, pokazuje na jaką stronę internetową wejść, jak kupić bilet  i już po chwili możemy wejść na wieżę wraz z następną grupą i konkretną godziną zwiedzania. Bilet nabyć można także w punkcie informacji turystycznej oddalonej od wieży o jakieś 150 m. Na sam szczyt wieży prowadzi 498 stromych schodów. Po drodze możemy robić sobie przystanki, pamiętajmy jednak, ze wejście jest wysiłkiem dla organizmu i musimy się z tym liczyć, że na piękne widoki musimy zapracować.

 

Droga na szczyt… I jeszcze tylko trochę!

Przeważającym kolorem w Bolonii jest pomarańczowy, wpadający w brąz. Wszystkie budynki, całość zabudowań utrzymana jest w bardzo podobnym odcieniu. Jeszcze dokładniej możemy zobaczyć to spoglądając na miasto z lotu ptaka.

 

W Bolonii możemy zobaczyć też małą Wenecję. Finestrella di via Piela to bardzo ciekawe miejsce, które nie tak łatwo znaleźć. Pomimo, że znajduje się w centrum miasta, to trzeba wiedzieć gdzie iść i przeczytać wcześniej o tym miejscu, bo inaczej niełatwo na nie trafić. Już samo szukanie tego ciekawego miejsca, jest nie ladą atrakcją. To mało okno z widokiem na kanały do złudzenia przypomina widoki znane z Wenecji. Możecie zaskoczyć znajomych, wrzucając zdjęcie na portale społecznościowe. Zapewne nikt nie zorientuje się, że to nie Wenecja!

 

Kolejny ciekawy centralny punkt miasta to Fontanna  Neptuna. Miejsce spotkań, pełne młodych ludzi, gwarne, przyciągające muzyków i nastrajające w dobry humor.

 

W Bolonii warto zobaczyć Ratusz, Uniwersytet Boloński, posnuć się typowymi włoskimi uliczkami pełnymi skarbów i ciekawych miejsc, które warto znaleźć. Spacery umila ciekawa, nietypowa zabudowa, kolory i wiele ciekawych miejsc mijanych po drodze. Bolonia to idealny pomysł dla ludzi zmęczonych typowymi, turystycznymi miejscami. To plan dla ludzi, którzy chcą iść swoją własną drogą i zobaczyć coś innego niż wszyscy. To świetna możliwość dla tych, którzy chcą odpocząć, zrelaksować się, zjeść najlepsze spaghetti, pizzę lub lasagne, z którego słynie to miasto. Warto przekonać się na własnej skórze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.