Drezno – miasto idealne na weekendowy wypad

Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy mają do zaoferowania bardzo wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Drezno.  To półmilionowe miasto miasto położone nad rzeką Łabą, które pełni ważny ośrodek turystyczny i przez wielu nazywany jest  perłą Baroku czy też “Florencją Północy” ze względu  na bogactwo muzeów i zabytków, które naprawdę robią wrażenie. Pod koniec II wojny światowej miasto to zostało prawie całkowicie zniszczone, jednak  wyszło z tego z podniesioną dumnie głową. Odbudowa trwała latami i jeżeli się tam wybierzecie, będziecie mogli zauważyć, trwa do dziś. W mieście wciąż trwają prace remontowe, renowacje zabytków, tak aby mogły świecić najjaśniejszym blaskiem.

Drezno to miasto idealne na weekendowy wypad. Bardzo łatwo dostać się tam autem, autokarem czy też Flixbusem – niemieckim przewoźnikiem autobusowym, który oferuje bardzo korzystne ceny. Z Wrocławia, Krakowa czy też Katowic przy wcześniejszej rezerwacji, możecie pojechać tam za +/- 100 zł.

Pierwsze co może zaskoczyć was przyjeżdżając do Drezna, jeżeli niewiele o nim wiecie i niewiele wam się z nim kojarzy, to to że miasto jest naprawdę ładne. Przez wielu Niemców uważane za najpiękniejsze i zależy to od subiektywnej opinii każdego z was, ale faktycznie coś w tym jest.  Nie wiedzieć czemu wśród Polaków jest ono o wiele mniej popularnie niż Berlin, Frankfurt nad Menem czy Hamburg.

Podziw wśród turystów wzbudza niepowtarzalna elegancja i imponujące zabytki.

Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Stare Miasto

Frauenkirche – Kościoł Marii Panny w Dreźnie

Uznawany za najważniejszy symbol w mieście. Odbudowany stosunkowo niedawno, ponieważ jego odbudowa trwała od 1994-2005 roku. Został całkowicie zbombardowany w czasie II wojny światowej. Uważany za jedno z najznamienitszych dzieł europejskiej architektury. Wejście do środka jest nieco utrudnione, ze względu na odbywające się tam nabożeństwa i koncerty w czasie których turyści nie mogą tam wchodzić a wejście jest pilnowane przez ochronę.

Nie można przepuścić okazji wdrapania się  na kopułę Frauenkirche z której rozpościera się najpiękniejszy widok na miasto ze wszystkich punktów widokowych jakie ma on do zaoferowania. 8 euro dla dorosłych i 5 euro za bilet ulgowy dla dzieci, uczniów i studentów – to ceny naprawdę warte tego widoku.

 

Orszak Książecy

To monumentalne malowidło (mural), które powstało w latach 1871-1876 na rocznicę 800-lecia panowania dynastii Wettyńskiej w Saksonii.  To dzieło stworzone z porcelany, które rozciąga się aż na 102 metry i przedstawia głównie członków rodziny Wettynów. Nie możecie przegapić tego dzieła.

 

Pałac Zwinger

To jedna z najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Robi kolosalne wrażenie i duży efekt “wow”. Widać tu duży przepych i dążenie do luksusu. Świadczy o tym już sam zewnętrzny wygląd – dziedziniec i pawilony. Wewntątrz po zakupieniu biletu możemy obejrzeć Galerię Malarstwa Dawnych Mistrzów, Muzeum Porcelany i Salon Matematyczno-Fizyczny. Jest to miejsce, którego w Dreźnie przegapić nie możecie i nawet jeżeli nie starczy Wam czasu na zwiedzanie muzeów, to już sam dziedziniec zostanie w waszej pamięci bardzo długo.

Tarasy Bruhla

Po zwiedzaniu czas na spacer! Niecierpliwie czeka na was  promenada spacerowo-widokowa rozciągająca się nad Łabą i znajdująca w promieniu kilkuset metrów od najważniejszych zabytków na starym mieście, dzięki czemu spacerując, możemy podziwiać piękną architekturę. Taras ten dzięki połączeniu architektury i ogrodu uważany jest za jeden z najpiękniejszych deptaków miasta i wśród wielu funkcjonuje jego inna nazwa “Balkon Europy”.

 

Dzielnica Neustadt

Warto odejść trochę dalej od Starego Miasta i znaleźć się po drugiej stronie Łaby – to bardziej nowoczesna, znacząco inna od starówki część Drezna.

Koniecznie musimy zobaczyć tam Grający Dom – miejsce to znajduje się w artystycznym pasażu Kunsthofpassage, czyli centrum sztuki i kultury. Słynie z tego, że na jego fasadzie umiejscowionych jest szereg okapów, rynien i innych dziwnie wyglądających metalowych rur. Zjawisko to niepowtarzalne, które trudno opisać słowami. Przedsmak zobaczyć możecie na zdjęciach. W deszczowe dni spływający po nich deszcz tworzy wspaniałe melodie i niezwykłe piosenki… Każdego dnia w zupełnie innej melodii. Nie bójcie się więc jeśli prognoza pogody nie przedstawia się zachęcająco, bo dzięki temu będziecie mieli okazję usłyszeć coś niepowtarzalnego a taka okazja nigdy więcej może się nie powtórzyć.

 

Pomnik Złotego Jeźdzca

Dzieło przedstawia elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego pokazując go jako rzymskiego Cezara siedzącego na koniu.  Jak większość zabytków w Dreżnie, tak jak i ten pomnik zawstydza przepychem i trudno przejść obok niego obojętnie.

 

Drezno to nie lada gratka dla miłośników muzeów – jest ich naprawdę dużo i na zwiedzenie ich warto poświęcić więcej niż weekend. Jeżeli jednak zadowolimy się podziwianiem zabytków i odwiedzeniem najważniejszych z nich, takich jak muzea w Zwingerze lub skarbca Augusta Mocnego II – gdzie znajduje się jeden z największych zbiorów klejnotów  w Europie, to weekend optymalnym czasem na wizytę w Dreźnie.

~Monika Otczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.