Jakiś czas temu jeden z naszych artykułów poświęciliśmy miastom Saksonii. Temat jest tak obszerny i ciekawy, że postanowiliśmy to kontynuować. Tym samym dziś miasta Saksonii – część druga, a zaczniemy od małego miasteczka Kamenz. Najbardziej znane jest ono z osoby Gottholda Lessigna – niemieckiego dramaturga z epoki oświecenia, który się w nim urodził. Lessing między innymi swoimi dziełami napisał poemat dramatyczny pod tytułem “Natan Mędrzec”, którego akcja osadzona jest w Jerozolimie podczas wypraw krzyżowych. W Kamenz znajduje się utworzone w 1931 roku muzeum pisarza. Miejscami wartymi odwiedzenia są tutaj również Muzeum Zachodnich Łużyc oraz kompleks parkowy na wzgórzu Hutberg słynący z kwitnących rododendronów.
Znanym miastem należącym do Saksonii na pewno jest Lipsk. Nam kojarzy się przede wszystkim z wielką bitwą jaką w 1813 roku stoczył tu Napoleon Bonaparte z wojskami koalicji antyfrancuskiej. Pod Lipskiem podczas próby sforsowania rzeki Elstery zginął książę Józef Poniatowski. Dzisiaj tamte wydarzenia upamiętnia monumentalny pomnik Bitwy Narodów, bo pod taką nazwą przeszła ona do historii. W Lipsku urodził się słynny kompozytor Richard Wagner, a kantorem chóru w kościele św. Tomasza był sam Jan Sebastian Bach. Nic dziwnego, że Lipsk nazywany jest często miastem muzyki i zwiedzać możemy go tak zwanym szlakiem nutowym. Tu również znajdziemy piwnicę Auerbacha, lokal w którym bywał Johann Wolfgang Goethe. W niej rozgrywa się też jedna ze scen słynnego “Fausta”.
Kolejnym miastem na naszym szlaku jest Torgau. Miejscem, które powinniśmy w nim na pewno odwiedzić jest zamek Hartenfels. Zamek stanowił kiedyś centrum reformacji tego regionu. Kilkanaście razy gościł w nim sam Marcin Luter. Na uwagę w zamku zasługują również wielkie kręcone schody. Torgau znanej jest też z tego, że w jego okolicach doszło do pierwszego spotkania żołnierzy amerykańskich z żołnierzami radzieckimi podczas II-giej Wojny Światowej. Miało to miejsce 25 kwietnia 1945 roku. Upamiętnia to znajdujący się nad brzegiem Łaby pomnik.
Położona około 20 kilometrów od Lipska Grimma przyciąga miłośników spokoju i ciszy. Mamy tu uważaną za jedną z najpiękniejszych w Niemczech starówek z budowlami w kilku różnych stylach architektonicznych. Zwiedzić można też ruiny klasztoru Nimbschen, w którym zakonnicą była żona Marcina Lutra – Katarzyna von Bora.
Na koniec dzisiejszej wędrówki przez Saksonię odwiedzimy Chemnitz. Miasto znane jest z tego, że było dawniej znaczącym centrum przemysłowym. Odwiedzimy tu Saksońskie Muzeum Przemysłu. Ciekawa będzie też wizyta w Muzeum Archeologicznym. Chemnitz to miasto, które w okresie NRD nazywało się Karl-Marx-Stadt. Do dzisiaj zobaczyć tu można ogromne, siedmiometrowe popiersie niemieckiego filozofa. Pod względem tego rodzaju pomników większe są tylko egipskie sfinksy.