Nieodkryta kraina w cieniu Mediolanu – Bergamo

Mediolan znają chyba wszyscy. Modne miasto z imponującą katedrą (Duomo di Milano), mekka muzeów, galerii handlowych, drogich sklepów i włoskich restauracji.  Mało kto wie jednak jakie skarby i niesamowite miejsca znajdują się tuż obok…

Decydując się na lot do Mediolanu, najczęściej lądować będziemy na lotnisku Mediolan-Bergamo, skąd już tylko 5m dzieli nas od miejsca o którym dzisiaj będzie mowa. Bergamo to miasto małe z niezwykłą duszą, zupełnie inne niż Mediolan. Dzieli się na dwie części – Citta Alta (Górne Miasto) i Bergamo Bassa (Dolne Miasto) Jeżeli chcecie poczuć prawdziwy klimat Włoch, zagubić się w wąskich krętych uliczkach, zjeść pyszne włoskie lody i prawdziwą pizzę, zachwycić się cudownymi widokami, poznać prawdziwych ludzi i poczuć tę niesamowitą magię – to koniecznie musicie wybrać się tam. Zaryzykować można stwierdzenie, że jeżeli wybieracie się do Mediolanu, nie możecie odmówić sobie choćby krótkiej wycieczki do Bergamo.


   

 

Bergamo to miejsce, w którym już od samego wjazdu czuje się jakąś niesamowitą atmosferę, swojego rodzaju magię. Żyje się wolno, zupełnie przeciwnie niż w oddalonym o 50 km centrum mody – Mediolanie. Nie zobaczysz tam tłumów turystów – oni wszyscy są w Mediolanie. Bergamo utrzymuje swoją własną aurą, jest tajemnicze, jest włoskie, jest magnetyczne i przyciągające.

Dolne miasto to część gdzie toczy się zwykłe codzienne życie, znajdują się budynki, sklepy i zwyczajne centrum

Górne miasto to kompletnie inny świat – to czarująca historyczna część miasta, pełna zabytków, kościołów, wąskich uliczek, ciekawej architektury. Z dolnej części możemy wjechać tam zabytkową kolekcją, co samo w sobie jest atrakcją. I już po chwili wysiadamy w zupełnie innej krainie…  Oto brama do historycznej krainy.

Gdy dojdziemy do rynku, tj. Piazza Vecchia z każdej strony zostaniemy otoczeni zabytkami. Na środku znajduje się ciekawa fontanna, nieopodal Biblioteca Civicapo, po drugiej stronie ukrywa się katedra – Duomo di Bergamo, imponująca Capella Colleoni – bazylika i mazoleum oraz Bazylika Santa Maria Maggiore.

  

Capella Colleoni

Fontanna di Piazza Vechia

Typowe włoskie uliczki

Duomo di Bergamo

Następnie koniecznie musimy udać się do stacji kolejki San Vigilio, dzięki której możemy dojechać do jeszcze wyższej części Bergamo. Miejmy nadzieję, że dopisze nam pogoda i będziemy mogli ujrzeć widoki takie jak te. Na szczycie znajduje się zamek i dobre punkty widokowe zarówno na dolne, jak i górne miasto.

Niesamowite widoki rozciągające się z górnej części Bergamo

Bergamo to obowiązkowa atrakcja, które koniecznie musicie odwiedzić przy okazji wycieczki do Mediolanu.  Sami będziecie mogli wtedy zadecydować, który klimat włoskich miast bardziej wam pasuje – czy modny, pełen ludzi Mediolan, w którym zawsze coś się dzieje, czy ciche, klimatyczne, urokliwe Bergamo, w którym możecie zagubić się w wąskich uliczkach, odetchnąć i podziwiać,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.